Reklama:

Przyczyny niepowodzeń w odchudzaniu cz.1

dr n. hum. Monika Bąk-Sosnowska Zakład Psychologii SUM, Gabinet Primodium w Katowicach Źródło: Kirk C. (1996). Poskramianie smoka diety. Łódź: Ravi. Chanduszko – Salska J., Ogińska – Bulik N. (2004). Jak wytrwać i nie zrezygnować. Doświadczenia z realizacji programu pomocy psychologicznej wspomagającego redukcję nadwagi u kobiet. Zeszyty Naukowe WSHE w Łodzi, seria II, 1 (44), 59 – 69. Bąk - Sosnowska M. (2005). Psychologiczne uwarunkowania niepowodzeń w odchudzaniu. Annales Academiae Medicae Silesiensis, 59 (4), 324 - 327.

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Przyczyny niepowodzeń w odchudzaniu cz.1

Ojoimages

Spotkanie, pizza

Autorka analizuje najczęściej wystepujące przyczyny niepowodzeń w procesie odchudzania

Reklama:

 
U osób intensywnie ćwiczących może wystąpić fizyczne wyczerpanie i różnorodne dolegliwości zdrowotne. Pojawiają się też wyjątkowe okazje: święta, urodziny, ważna uroczystość, albo po prostu nieodparta pokusa – zapach, wygląd, czy skojarzenie, któremu trudno się oprzeć. Złamanie postanowienia i zjedzenie kalorycznej potrawy prowadzi do poczucia winy i negatywnego myślenia o sobie, jednak odstępstwa od sztywnego jadłospisu czy rozkładu dnia zdarzają się coraz częściej. Tym bardziej, że ponoszone wysiłki mogą nie przynosić spektakularnych efektów i kilogramów ubywa w zdecydowanie wolniejszym tempie, niż można byłoby się spodziewać. Kiedy okazuje się, że szanse na zrealizowanie założonego planu maleją, następuje zwykle zniechęcenie i rezygnacja z odchudzania w ogóle. Pozostaje poczucie żalu, porażki i bezsilności W celu polepszenia sobie nastroju może nastąpić powrót do objadania się i w ten sposób koło się zamyka. Ponowne przybieranie na wadze trwa do czasu, gdy znów pojawi się moment mobilizacji i postanowienie, że „trzeba coś ze sobą zrobić”.
 
 
 
Zbyt ambitne cele nie służą długoterminowemu działaniu. Powodują dużą mobilizację energii na początku, ale na dalszym etapie wyczerpywanie się zasobów i zniechęcenie. Dotyczy to zarówno planowania zbyt dużej redukcji wagi, jak i zbyt restrykcyjnych ograniczeń w sposobie odżywiania się, tak samo jak zbyt wyczerpującego wysiłku fizycznego. Leczenie otyłości przypomina bieg na długim dystansie - wymaga przemyślanej strategii, rozłożenia sił i dostosowania tempa do własnych możliwości.

Na temat pułapek myślenia oraz niesprzyających okoliczności  przeczytacie Państwo w części 2, która niebawem zostanie opublikowana.
 

Bibliografia:
  • Kirk C. (1996). Poskramianie smoka diety. Łódź: Ravi.
  • Chanduszko – Salska J., Ogińska – Bulik N. (2004). Jak wytrwać i nie zrezygnować. Doświadczenia z realizacji programu pomocy psychologicznej wspomagającego redukcję nadwagi u kobiet. Zeszyty Naukowe WSHE w Łodzi, seria II, 1 (44), 59 – 69.
  • Bąk - Sosnowska M. (2005). Psychologiczne uwarunkowania niepowodzeń w odchudzaniu. Annales Academiae Medicae Silesiensis, 59 (4), 324 - 327.

Zdjęcia:

Ojo images

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Styl życia

gość
Problem ze spadkiem libido
Mam problemy z libido. Zastanawiam się czy moze mieć to związek z nadciśnieniem na jakie choruję? Staram się lekami regulować ciśnienie, ale wiadomo, ze czasami tak się zdenerwuję, że ciśnienie mi po...
Reklama:
Reklama: