Reklama:

Spektakl plenerowy Straszny Dwór

10-06-2010,
Opera Śląska

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Spektakl plenerowy Straszny Dwór

Opera Śląska

Straszny Dwór

Dnia 14 czerwca, w poniedziałek o godzinie 19.00 odbędzie się spektakl plenerowy w ramach jubileuszu 65.lecia Opery Śląskiej w nawiązaniu do historycznej, pierwszej premiery przyszłej Opery Śląskiej na katowickiej scenie – „Halki” St. Moniuszki - 14 czerwca 1945 r.  WSTĘP WOLNY

Reklama:

Straszny dwór – skomponowana w latach 1861-1864 polska opera, do której libretto napisał Jan Chęciński, to dzieło o silnym zabarwieniu patriotycznym, które posiada jednocześnie cechy romantyczne i komediowe.

Z powyższych powodów było popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez rosyjskie władze okupacyjne; opera powstała bowiem w okresie zaborów, a jej prapremie­ra 28 września 1865 roku w Warszawie, przerodziła się w wielką manifestację patriotyczną. Wystawiona dwa i pół roku po upadku powstania styczniowego na całe pokolenia znalazła trwałe miejsce w sercach Polaków.

W treści utworu zaprezentowany został zarówno idylliczny obraz życia w polskim dwor­ku szlacheckim, jak i idea patriotycznego obowiązku związanego z postawą żołnierskiej odwa­gi, dzielności oraz gotowości do zbrojnego wystąpienia przeciwko wrogom Ojczyzny.

Autorzy podkreślili elementy związane z etosem rodziny, szczególnie zwracając uwagę na polskie oby­czaje, tradycje i sprawę honoru. Straszny Dwór należy do najczęściej wystawianych w Polsce oper. Cechuje się harmonią, wspaniałą konstrukcją grup scenicznych, subtelną a równocześnie bogatą instrumentalizacją, nowatorską melodycznością. Kompozytor pokazał kunszt budowy dzieła dramatycznego inte­grując tradycyjne polskie pieśni i tańce (mazurek, polonez, krakowiak).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Styl życia

Biegacze i biegaczki
Czy są na tym forum jakieś biegaczki i biegacze?
gość
sklep z dowozem do domu w Krakowie
Macie jakiś sprawdzony sklep z żywnością z dowozem do domu w Krakowie?
Bol pleców
Hej, mam bardzo silne bóle pleców od siedzenia, możecie mi podpowiedzieć jakie ćwiczenia powinnam wykonywać na wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa?
gość
Komentarze do: Sok z granata - eksplozja witamin
Przeczytaj komentowaną treść: Sok z granata - eksplozja witaminOstatnio znalazłam sok niby z granatów, a gdy się skład przeczyta to 2% samego soku reszta to jabłkowy i inne. I jak tu ufać nazwie?
gość
Jak kupować buty
Przeczytaj komentowany artykuł: Jak kupować butyUwielbiam buty, buciki, sandałki i wszelkie możliwe pantofle. Nie ma nic lepszego niż ładny bucik leżący na stopie. Szkoda tylko że tak drogie są te na...
Reklama:
Reklama: