Zespół Hoigné to niezwykle rzadko występujący zespół objawów neurologicznych, który pojawia się po podaniu penicyliny prokainowej. Czy zespół Hoigné jest groźny dla życia?
Penicyliny – kiedy znajdują zastosowanie?
Penicyliny to grupa antybiotyków należąca do tzw. antybiotyków beta-laktamowych. Penicylinę odkrył Alexander Fleming na początku XX wieku. Mechanizm działania penicylin oparty jest na blokowaniu aktywności enzymów bakteryjnych (tzw. trans peptydaz PBP), które biorą udział w budowaniu ściany komórkowej bakterii. Penicylina skutecznie blokuje możliwość budowania ściany komórkowej przez bakterie. Skutkiem braku możliwości syntetyzowania ściany komórkowej jest postępująca autoliza, czyli rozpad komórki bakteryjnej. Odpowiednie podawanie antybiotyku (zgodnie ze wskazaniami dotyczącymi sposobów pakowania, które znajdują się w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania lub w Charakterystyce Produktu Leczniczego) jest kluczowe nie tylko dla jego odpowiedniego działania, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia pacjenta. Błędne podanie antybiotyku może skutkować wystąpieniem wspomnianego zespołu Hoigné.
Czy Zespół Hoigné jest groźny dla zdrowia?
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po podaniu penicyliny niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. Objawy towarzyszące panice, takie jak tachykardia, zaburzenia oddechu mogą być groźne dla zdrowia i życia.