Bez wątpienia jedną z ważniejszych chorób narządów kobiecych jest zapalenie przydatków (zaliczamy do nich jajniki i jajowody), które w 70% występuje bezobjawowo lub z bólem w dolnej części brzucha, kojarzonym najczęściej z innymi dolegliwościami.
Jeśli leczenie ambulatoryjne nie przynosi skutków oraz nasilają się dolegliwości towarzyszące stanowi zapalnemu, wówczas pacjentka kierowana jest do leczenia szpitalnego. Nie leczony lub niewyleczony stan zapalny przydatków przyjmuję formę stanu przewlekłego, w którym dolegliwości nawracają z większym nasileniem.
Przy przewlekłym zapaleniu przydatków może dojść do powstania zrostów. Są to blizny, które mogą uniemożliwiać kobiecie zajście w ciążę lub mogą przyczyniać się do wystąpienia ciąży pozamacicznej. Leczenie zrostów jest możliwe, ale nie zawsze w pełni skuteczne, za pomocą: terapii sanatoryjnej z wykorzystaniem zabiegów borowinowych, chirurgicznego usunięcia zrostów oraz naświetlania miejscowego.
Łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy dbać do siebie szczególnie w zimne dni, podczas których łatwo o przeziębienie, przemoczenie obuwia lub „zmarznięcie”. Ochłodzenie okolic intymnych sprzyja rozwojowi bakterii i zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego jajników i jajowodów.
Oprócz ciepłego ubierania się, należy dbać o higienę osobistą poprzez zastosowaniu odpowiednich środków myjących przeznaczonych specjalnie do okolic intymnych.
Pamiętać należy o leczeniu infekcji nie związanych z jajnikami np. anginy „na bieżąco”, aby nie stwarzać ryzyka krążenia bakterii po organizmie i w efekcie zarażenia nimi przydatków. Po przebytym stanie zapalnym przydatków nie należy lekceważyć zagrożenia, ponieważ schorzenie ma tendencję nawracającą.