Reklama:

Zapalenie przydatków - przyczyny, zapobieganie, leczenie

Katarzyna Kurek

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Zapalenie przydatków - przyczyny, zapobieganie, leczenie

ojoimages

Kobieta

Bez wątpienia jedną z ważniejszych chorób narządów kobiecych jest zapalenie przydatków (zaliczamy do nich jajniki i jajowody), które w 70% występuje bezobjawowo lub z bólem w dolnej części brzucha, kojarzonym najczęściej z innymi dolegliwościami.

Reklama:

Na zapalenie przydatków cierpi co dziesiąta kobieta. Nieleczone może prowadzić do bezpłodności, co jest szczególnie ważne, dla grupy najwyższego ryzyka –młodych kobiet, aktywnych seksualnie, pomiędzy 16,a 24 rokiem życia. Zachowaniami sprzyjającymi powstaniu stanu zapalnego w obrębie przydatków są: leżenie w mokrym kostiumie kąpielowy, noszenie cienkich rajstop lub krótkich spódnic zimą oraz noszenie przemakającego obuwia.

Do zakażenia dochodzi drogą wstępującą lub zstępującą. Droga wstępująca jest poprzez pochwę, kiedy ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy pozostaje otwarte. Zdarza się to w sytuacjach takich jak: miesiączka, poród, poronienie oraz niektóre zabiegi ginekologiczne.

Droga zstępującą jest poprzez krew, kiedy bakterie przenoszą się z np. zębów, migdałków, zatok na jajniki. Dlatego tak ważne jest leczenie przeziębienia do końca i nie dopuszczanie do sytuacji występowania przewlekłych stanów zapalnych innych organów.

Bakteriami wywołującymi najczęściej zapalenie przydatków są : paciorkowce, gronkowce, chlamydie oraz pałeczki okrężnicy, które przenikają do pochwy podczas np. seksu.

Badaniami potwierdzającymi w pełni występowanie zapalenia przydatków są: morfologia krwi z podwyższoną liczbą leukocytów oraz USG dopochwowe.

fot.ojoimages

Objawami występującymi w przebiegu choroby są: bóle krzyża, bóle podbrzusza o różnym nasileniu, gorączka, ból podczas stosunku seksualnego, nieprawidłowa wydzielina z pochwy (upławy), plamienia między miesiączkami, częste oddawanie moczu i wzdęcia. W przypadku rozpoznanego zapalenia zaleca się: leżenie w łóżku (wygrzewanie), powstrzymanie się od współżycia płciowego, gorące kąpiele z dodatkiem soli np. bocheńskiej. Podstawą leczenia jest antybiotykoterapia trwająca około 2 tygodni.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
Zmniejszona ochota na seks
Jestem kilka lat w związku małżeńskim. O ile kiedyś praktycznie nie wychodziliśmy przez cały weekend z łóżka o tyle teraz coraz rzadziej dochodzi do zbliżeń. Czy to wynik zmniejszonego apetytu na sex...
gość
Żel poprawiający doznania s eksualne
Próbowaliśmy wiele. Pytam się tutaj głównie o żel zwiekszający doznania. Niestety ale te rozgrzewające zupełnie mi nie przypadły do gustu. Pieką. Co polecicie?
gość
Tabletki na powiększenie piersi
Pytanie kieruję do osób, które takie tabletki brały i mogą opisać doświadczenia. Jakie brałyscie i ujaki był efekt? Zastanawia mnie czy tabletki, które są reklamowane dzialają i czy może być jakiś ef...
Reklama:
Reklama: