Reklama:

Wpływ alg morskich na nasze ciało

Natalia Heczko

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Wpływ alg morskich na nasze ciało

ojoimages

Morze, plaża

W poszukiwaniu związków wspomagających funkcjonowanie naszego organizmu naukowcy sięgnęli nawet do głębin morskich. Odkryli tam związki bogate w mikroelementy i witaminy, które nie tylko działają leczniczo ale i wpływają na wygląd naszej skóry. Organizmy takie mogą stanowić źródło najróżniejszych substancji przydatnych w kosmetyce.

Reklama:

 

 

Algi morskie – najcenniejsze odkrycie

Algi morskie to według botanicznej nomenklatury nic innego jak glony. Algi są wodnymi, najczęściej samożywnymi organizmami o zróżnicowanej wielkości. Wodorosty morskie sięgają nawet kilka metrów, inne mają niespełna kilka milimetrów.

W zależności od odmiany wydobywa się je z dna morza (głównie z okolic Bretanii), hoduje lub pozyskuje różnymi metodami biotechnologicznymi. Skład chemiczny poszczególnych gatunków jest różny i nie do końca został jeszcze zbadany, dlatego bardzo często grupuje się je w zależności od zabarwienia.

Dlaczego są takie cenne?

Algi zawierają bardzo duże ilości protein, węglowodanów (głównie polisacharydy), witamin i mikroelementów. Na Dalekim Wschodzie od stuleci kobiety przyrządzały preparaty z alg do regeneracji wysuszonej, spierzchniętej, np. pod wpływem nadmiaru słońca czy wiatru skóry twarzy i rąk. W Europie coraz częściej stosowane są jako środki uzupełniające pożywienie i nie ma nic dziwnego w tym, ponieważ w wielu kulturach glony są tradycyjnym składnikiem lokalnej kuchni.

Po pierwsze zdrowie

Węglowodany licznie występujące działają bakteriostatycznie, regulują pracę gruczołów łojowych, poprawiają krążenie oraz stymulują przemianę materii. To również zawarty w nich karagen wpływa na nawilżanie. Polifenole zawarte w glonach posiadają właściwości antyoksydacyjne, antyrodnikowe i przeciwzapalne.

W farmacji ceniona jest zdolność oczyszczania skóry i wchłaniania łoju przez algi. Stąd też preparaty zawierające je w swoim składzie stosuje się przy leczeniu m.in. egzemy czy trądziku pospolitego. Kuracje przy pomocy alg łagodzą objawy łuszczycy. Dobre wyniki dają przy leczeniu blizn. W leczeniu otyłości coraz częściej stosuje się algoterapię. Wyciągi i okłady z alg morskich działają wyszczuplająco i detoksykująco. Algi wchodzą również w skład preparatów antycelulitowych.