Reklama:

Moc spojrzenia - jak sprawić by oczy były zdrowe i piękne?

Daria Lipowska

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Moc spojrzenia - jak sprawić by oczy były zdrowe i piękne?

Shutterstock

Rzęsy

Oczy są jednym z najważniejszych elementów urody. Dobrze zadbane stanowią ozdobę twarzy.

Reklama:

Nasze oczy

To one zdradzają nasze samopoczucie. Na podstawie ich kondycji można stwierdzić, czy dana osoba jest wypoczęta, zrelaksowana czy też zestresowana i zabiegana. Ważna jest odpowiednia higiena oczu, aby były zdrowe.

Ochrona wzroku

Skóra wokół oczu ma najmniejszą grubość bo ok. 0,5 mm, w innych partiach twarzy ma nawet 2 mm grubości. Jest bardzo wrażliwa i delikatna. Nie zawiera żadnych gruczołów tłuszczowych, które mogłyby chronić ich okolice. Dodatkowo narażona jest na różnego rodzaju urazy mechaniczne, działanie szkodliwych czynników środowiskowych i kosmetyków. Bardzo łatwo ulega zwiotczeniu co ujawnia się powstawaniem zmarszczek.

Kłopotliwa opuchlizna

Aby oczy były dobrze wypielęgnowane należy unikać zmęczenia. Nie powoduje to wtedy powstania opuchniętych powiek. Żeby temu zapobiec powinno się więcej czasu poświęcić na relaks i odpoczynek. Inną przyczyną powstawania tzw. worków pod oczami mogą być stany chorobowe takie jak problemy z nerkami czy zaburzenia krążenia. Wtedy pod oczami powstają zastoje wody co powoduje, że skóra zaczyna opadać tracąc elastyczność.

fot. ojoimages

Dobrym lekarstwem na tego typu schorzenia są preparaty zawierające wyciągi ze skrzypu, bluszczu lub okłady z kwiatów lipy i świetlika. Mają one działanie oczyszczające, napinające i wygładzające.

Problem z zaczerwienionymi oczami

Zaczerwienienie spojówek jak i łzawienie mogą być powodem między innymi alergii. W kontakcie z czynnikiem alergizującym - pyłkami traw, kurzem, w reakcji obronnej oko łzawi, aby nie dopuścić do jego wysuszenia. Stan ten charakteryzuje się świądem, pieczeniem, łzawieniem, a w konsekwencji zaczerwionymi oczami. Alergię oczu najlepiej jest leczyć przy konsultacji z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie testy i na podstawie których przepisze odpowiednie leki.