Reklama:

W obliczu tragedii – czyli jak pogodzić się ze śmiercią

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W obliczu tragedii – czyli jak pogodzić się ze śmiercią

shutterstock

Ból

Śmierć dla każdego z nas jest wielką tajemnicą, nie rozwiązaną zagadką. Jest również elementem naszego życia. Każdy z nas się urodził, każdy z nas również umrze. Potrafimy oszacować czas narodzin, gdyż łatwo jest go wykalkulować od momentu poczęcia. Dnia ostatecznego nie jesteśmy w stanie w żaden matematyczny sposób obliczyć. Nie ma algorytmu czy równania, które zdefiniowałoby dzień naszej śmierci. Możemy przypuszczać, kiedy ten czas nastąpi. Wiele osób w pewnym etapie swojego życia, dochodzi do wniosku, że warto się do niej przygotować. Trudno jest jednak przygotować się do niej, gdy przychodzi nagle.

Reklama:

Ludzie już od zarania dziejów próbowali odkryć oblicze śmierci. W starożytnej Grecji śmierć utożsamiana była z synem Nocy, bratem Snu Tanatosem. W czasach średniowiecza popularny był „danse macabre” czyli taniec śmierci. Ta alegoria miała uzmysłowić ludziom, iż wszyscy są równi w godzinie zakończenia życia. Motyw śmierci poruszali wielcy pisarze jak Jan Kochanowski w swych trenach, Władysław Reymont w Chłopach, Henryk Sienkiewicz w Ogniem i Mieczem czy Tadeusz Borowski w swym zbiorze opowiadań. Każdy z nas niezależnie od epoki, znalazł by dla siebie odpowiednią lekturę, która poprzez symbolikę obrazuje śmierć. Mimo upływu lat, afirmacja śmierci stale jest trudna. Jak jednak zrozumieć ostatnie chwile życia w obliczu tragedii?

fot. ojoimages

Każdy z nas może zadać sobie to pytanie: dlaczego tak się stało? Nie ma na świecie słów, które mogą wyrazić jak wielki jest ludzki żal w obliczu odejścia bliskich nam osób. Najtrudniej pogodzić jest się z tym, że zostają tylko wspomnienia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Styl życia

KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Biegacze i biegaczki
Czy są na tym forum jakieś biegaczki i biegacze?
Bol pleców
Hej, mam bardzo silne bóle pleców od siedzenia, możecie mi podpowiedzieć jakie ćwiczenia powinnam wykonywać na wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa?
gość
Komentarze do: Sok z granata - eksplozja witamin
Przeczytaj komentowaną treść: Sok z granata - eksplozja witaminOstatnio znalazłam sok niby z granatów, a gdy się skład przeczyta to 2% samego soku reszta to jabłkowy i inne. I jak tu ufać nazwie?
gość
Jak kupować buty
Przeczytaj komentowany artykuł: Jak kupować butyUwielbiam buty, buciki, sandałki i wszelkie możliwe pantofle. Nie ma nic lepszego niż ładny bucik leżący na stopie. Szkoda tylko że tak drogie są te na...
Reklama:
Reklama: