Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje aktywność fizyczną jako niezbędny i podstawowy warunek profilaktyki zdrowotnej.
DMT może być wykorzystywany również w rehabilitacji osób niepełnosprawnych z uszkodzeniem narządu ruchu i porażeniem mózgowym. Możliwość tańczenia na wózkach inwalidzkich pomaga przywrócić niepełnosprawnym ich pewność siebie oraz zniwelować nieśmiałość wobec ludzi. Taniec jest dobrym środkiem profilaktyki gerontologicznej. Pozytywnie wpływa na samopoczucie seniorów, pomaga im oderwać się od codzienności i zachęca do aktywności życiowej.
Ruch taneczny angażuje wszystkie mięśnie ciała człowieka i wykracza daleko poza sferę aktywności ruchowej. Ruch odzwierciedla indywidualny sposób myślenia i przeżywania emocji. Wśród technik tańca stosowanych w sesjach terapeutycznych wykorzystuje się: improwizacje, ruch autentyczny, wizualizację w ruchu, body mind centering oraz tańce w kręgu.
fot. ojoimages
Aby korzystać w psychoterapii tanecznej nie trzeba mieć doświadczenia, ponieważ podczas terapii nie ma nauki sekwencji tanecznych. Ważne jest wsłuchiwanie się we własne ciało i pozwolenie na swobodny ruch. Efekty po DMT są udowodnione naukowo. U kobiet z rakiem piersi po terapii tańcem zaobserwowano: poprawę nastroju, poprawę jakości życia oraz adaptację do nowej sytuacji życiowej. U osób z zaburzeniami odżywiania poprawił się stosunek do własnego ciała, jego akceptacja oraz zwiększyło się zaufanie chorych do siebie i innych.
Z DMT mogą korzystać również ludzie zdrowi, którym taniec pomoże się rozwijać i pełniej wyrażać siebie, swoje emocje i uczucia.