Rabdomioliza jest patologicznym procesem rozpadu mięśni, wskutek którego dochodzi w organizmie człowieka do uszkodzeń – czasem nieodwracalnych. Pomimo tego, że istnieje wiele objawów niespecyficznych, a sam proces może dotykać wielu organów człowieka, najczęściej spotykanymi efektami są uszkodzenia nerek. Wynika to z faktu uwolnienia z rozpadającej się komórki mięśniowej mioglobiny oraz kwasu mlekowego i innych kwasów organicznych do płynu międzykomórkowego.
W sytuacji zadziałania czynnika uszkadzającego w miocytach zachodzą procesy powodujące zaburzenia metaboliczne i obrzęk, wskutek czego błona komórkowa się rozpada, a komórki mięśniowe bez przeszkód przedostają się do płynu pozakomórkowego. Kwasica metaboliczna, która jest efektem przedstawionego procesu, powstaje w wyniku pojawienia się w płynie międzykomórkowym kwasu mlekowego oraz innych kwasów organicznych pochodzących z komórek. Uwolnione zostają również inne związki organiczne, takie jak potas, którego podwyższone stężenie może powodować zaburzenia rytmu pracy serca, czy fosforany, które prowadzą do powstania hiperkalcemii, co w efekcie łączenia się z wapniem powoduje odkładanie się tych związków w tkankach miękkich całego organizmu. Kolejnym uwolnionym związkiem jest kreatyna, która aktywuje proces powstawania kreatyniny. Stwierdzony jest także poziom stężenia kwasu moczowego oraz obrzęki występujące w tkankach całego organizmu [1].
Pomimo tego, że mięśnie stanowią aż około 40% masy ciała u dorosłych ludzi, to już uszkodzenie 100 g mięśni może spowodować istotne zmiany i wywołać objawy kliniczne [3].