Reklama:

PMS – dolegliwość co drugiej kobiety

Natalia Heczko

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

PMS – dolegliwość co drugiej kobiety

ojoimages

Pozowanie do aktu

PMS (w Polsce znany również jako ZNP) czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to nic innego jak cała gama objawów, które mają wpływ na zaburzenie czynności psychicznych, emocjonalnych i fizycznych u kobiet regularnie przed każdą miesiączką

Reklama:

Aktywny tryb życia zwycięża z PMS

W walce z PMS niezwykle ważny jest nasz styl życia. Kobiety prowadzące aktywny tryb, uprawiające sport i zdrowo się odżywiające znacznie rzadziej cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Niezwykle ważne jest też nastawienie psychiczne. Optymistki lepiej znoszą drugą fazę cyklu niż pesymistki, u których dodatkowo pojawia się obawa przed złym samopoczuciem, które potęguje objawy. Nie bez znaczenia jest też pora roku. Brak naturalnego światła sprawia, ze w jesienią i zimą znacznie trudniej przetrwać czas przedmiesiączkowy.

Domowe sposoby walki z PMS

W zwalczaniu napięcia przedmiesiączkowego ogromną rolę odgrywa dieta, wyeliminowanie czynników stresowych oraz aktywny tryb życia. W swoim jadłospisie warto ograniczyć w tym czasie sól, cukier, używki, zwiększając jednocześnie spożycie produktów bogatych w błonnik, witaminy A, B, C i D oraz magnez. Jedz regularnie (3 posiłki dziennie plus warzywa i owoce to absolutna podstawa) i wysypiaj się co najmniej po 8 godzin. W aptece dostępne są różne środki, począwszy od suplementów diety, bogatych w witaminy i minerały skończywszy na specjalnych roślinnych środkach łagodzących objawy PMS.

Zalecane też są ziołowe preparaty mające właściwości uspokajające, np. melisa. Gdy ból podbrzusza i piersi jest bardzo silny z pomocą przyjdą nam – dostępne bez recepty - leki rozkurczowo przeciwbólowe. Ukojenie przynosi wdychanie olejków aromatycznych lub ciepła kąpiel z ich dodatkiem. Nie zapominajmy również o dobroczynnych zaletach masażu. Delikatne masowanie dolnych odcinków kręgosłupa na pewno sprawi, że skurcze miesiączkowe złagodnieją.

Po poradę do lekarza

Jeśli zauważymy, że objawy PMS znacznie utrudniają nam funkcjonowanie, przeszkadzają w pracy lub trwają dłużej niż tydzień należy udać się do specjalisty. Lekarz ginekolog bądź endokrynolog zleci w takiej sytuacji badanie poziomu hormonów, które pozwoli wybrać najlepszą kurację hormonalną.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Kobieta

gość
prostownica do włosów
Dziewczyny chcę kupić prostownicę parową, nawet mam mniej więcej wybrany model Babyliss. Warto kupić tego typu sprzęt?? Faktycznie jeszcze lepiej wygładzają włosy?
gość
lokówka jaką wybrać?
Co polecacie? Na co powinnam zwrócić uwagę kupują lokówkę? Które marki się wam spradziły mój stary sprzęt ma sto lat i j€ż nestety słabo kręci pora na wymianę, tylko nie wiem co się teraz w lokówkach...
"STARE PANNY _ ZDZIWACZALE"
Od razu zaznaczam, ze to czy ktos stal sie "stara panna"nie zalezy od wieku, ale od osobowosci. Bylem w zwiazku z pewna dziewczyna od jej 26.5 r.z do jej 33,5 r.z.Uwazam, ze ona juz w wieku 26 lat by...
Reklama:
Reklama: