Reklama:

Piękno, elegancja i zdrowie w Twoich paznokciach cz. 2

Daria Lipowska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Piękno, elegancja i zdrowie w Twoich paznokciach cz. 2

ojoimages

Piłowanie paznokci

W poprzednim artykule pisałam, że na prawidłowy stan zdrowia paznokci ma wpływ ogólne zdrowie, i że najlepiej od środka dbać o nie poprzez dietę bogatą w witaminy i mikroelementy.

Reklama:

W tej części skupię się na czynnikach zewnętrznych, które decydują zarówno w mniejszym jak i w większym stopniu o wyglądzie naszych paznokci. Postaram się również przedstawić kilka sposobów i propozycji jak najlepiej o nie zadbać.

Do czynników zewnętrznych wpływających na stan naszych paznokci można zaliczyć: odpowiednie obuwie, częsty kontakt z wodą i środkami powierzchniowo czynnymi znanymi ogólnie jako środki czystości, codzienną higienę oraz pielęgnację. Czyste paznokcie to zdrowe paznokcie dlatego powinny być myte miękką szczoteczką i pielęgnowane poprzez zabieg manicure.

Najlepiej nie zmieniać zbyt często lakieru ponieważ wymaga to stosowania acetonu, który szkodzi paznokciom. Powoduje on wysuszanie paznokci, a także ich łamliwość i kruchość. Dlatego należy stosować zmywacze zawierające witaminy i tłuszcze.

Podczas malowania paznokci lakierami o barwie ciemnej lub czerwonej bądź różowej przed nałożeniem lakieru, płytkę paznokciową powinno się zabezpieczyć odpowiednim podkładem najlepiej odżywką lub bezbarwnym lakierem w celu zapobiegnięcia przebarwieniu płytki paznokciowej. Wycinanie naskórka powoduje coraz szybsze jego odrastanie, aby temu zapobiec można stosować płyny zasadowe oraz odsuwać brzegi naskórka za pomocą drewnianej łopatki specjalnie do tego przeznaczonej.