Reklama:

Odmładzanie własnymi komórkami

dr hab. Paweł Surowiak

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Odmładzanie własnymi komórkami

ojoimages

Krem

Od kilku lat w medycynie estetycznej trwają intensywne badania nad zastosowaniem przeszczepów własnych komórek w celu „odmłodzenia” skóry. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, który miał miejsce w we wrześniu br. w Warszawie, poświęcono tej tematyce sporo uwagi. Dlaczego ta metoda wydaje się nam lekarzom aż tak interesująca..?

Reklama:

Największym potencjałem tego typu zabiegów jest niewątpliwie możliwość zamrażania hodowanych komórek. Po zabiegu, pozostałe komórki mogą zostać zamrożone i przechowywane latami w celu przeprowadzania kolejnych zabiegów. Według mnie najlepsze efekty będą uzyskiwały pacjentki, które jak najwcześniej przeprowadzą zabieg pobrania wycinka skóry i zamrożenia fibroblastów, bo dzięki temu po latach komórki młodej skory będą wstrzykiwane w skórę dojrzałą.

Na zdj. Obraz mikroskopowy ludzkiej skóry – na brązowo wybarwiono fibroblasty produkujące nowe cząsteczki kolagenu (prokolagen).

Należy bowiem pamiętać, że komórki również się starzeją, nie tylko pod wpływem czynników uszkadzających, takich jak promieniowanie UV, ale także po prostu w wyniku przechodzenia kolejnych podziałów. Skóra, jak każdy inny narząd jest strukturą dynamiczną, tzn. zachodzi w niej ciągła przebudowa i odnowa.

Dlatego też wraz z upływem czasu, fibroblasty skóry starzeją się, ich zdolność do podziałów w celu wytworzenia nowych komórek spada, zmniejsza się również ich zdolność do syntezy kolagenu i elastyny. Skutkiem tego jest ścieńczenie skóry i spadek jej elastyczności, co objawia się powstaniem bruzd i zmarszczek. Dlatego właśnie upatruję tak duży potencjał w biobankingu młodych komórek skóry.

Ostatnie lata wykazały, że jednym z podstawowych kierunków badań nad nowymi metodami leczenia wielu schorzeń i procesów degeneracyjnych (m.in. wynikających ze starzenia się) powinno być studiowanie biologii komórek macierzystych. Bardzo uogólniając, są dwa typy komórek macierzystych: nisko zróżnicowane, które mogą być prekursorami różnych tkanek i narządów oraz wyspecjalizowane, tworzące tylko określony typ tkanki.

Najbardziej interesujące z klinicznego punktu widzenia są te nisko zróżnicowane komórki. Jednak dotychczas jedynym źródłem takich komórek mogły być embriony, co z wielu przyczyn, w tym etycznych, było podstawowym utrudnieniem w rozwoju medycyny regeneracyjnej bazującej na komórkach macierzystych. Zupełnie niedawno wykazano, że w skórze występuje kilka różnych typów komórek macierzystych, w tym komórki nisko zróżnicowane. Badania in vitro i in vivo pozwoliły na uzyskanie tak spektakularnych rezultatów, jak: sklonowanie myszy z komórek skóry, uzyskanie z komórek skóry komórek alfa wysp trzustki, produkujących insulinę, włączenie komórek macierzystych skóry w regenerację układu nerwowego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Grudka na skórze po ukłuciu kolcem
Dwa miesiące temu powbijałem sobie w kilka miejsc kolce od róży oczywiście wszystkie usunąłem ale w 2 miejscach gdzie kolec siedział głębiej zostały mi twarde grudki dodatkowo gdy podrażnię to miejsc...
Reklama:
Reklama: