Reklama:

Jak ciało wpływa na umysł?

Klaudia Tomala Źródło: Siri Carpenter. Body of Thought: How Trivial Sensations Can Influence Reasoning, Social Judgment and Perception [w:] Scientific American Mind. styczeń/luty 2011

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Jak ciało wpływa na umysł?

ojoimages

Odpoczynek

Przez bardzo długi okres czasu uważano, że to umysł kieruje naszym ciałem. Okazuje się jednak, że może mieć miejsce również odwrotna sytuacja - ciało może mieć duży wpływ na nasz umysł.

Reklama:

Jeszcze do niedawna naukowcy twierdzili iż ciało jest jedynie “urządzeniem przesyłowym” mózgu, które dostarcza do mózgu informacje by następnie je odebrać i wykonać nadane odgórnie zadanie.

Ostatnio naukowcy dostarczają coraz więcej dowodów, na to, że ciało pełni znacznie ważniejsze funkcje, bowiem bierze udział w procesach poznawczych. Ciało i umysł stanowią wspólną całość i są od siebie zależne. Ciało jest oknem na świat dla naszego centrum zarządzania jakim jest mózg. To przecież za pomocą naszej materialnej powłoki odbieramy otoczenie. Świat poznawany jest przez nas za pomocą zmysłów, czyli dzięki bodźcom odbieranym przez ciało.

Zgodnie z jedną z wielu hipotez, można by rzec, że “umysł jest zakotwiczony w działaniach ciała i jego otoczeniu”. Ciało i otaczająca nas rzeczywistość ma istotny wpływ na nasze zachowania, sposób myślenia, relacje społeczne, procesy poznawcze i emocje. To właśnie sygnały płynące z ciała dają naszemu mózgowi “instrukcję” jak mamy zachować się w danej sytuacji. Dowodów potwierdzających wpływ ciała na umysł ciągle przybywa.
 fot. ojoimages
 

Trzymanie ciepłego kubka sprawia, że jesteśmy przyjaźniej nastawieni do ludzi, siedzenie na twardym krześle w trakcie negocjacji bądź rozmowy o pracę powoduje, że jesteśmy bardziej zawzięci, pewni siebie i nieustępliwi, ciężki bagaż natomiast wpływa na negatywną ocenę długości drogi, którą mamy przebyć (wydaje nam się dłuższa, górka wydaje się bardziej stroma, czas w jakim pokonujemy trasę oceniamy jako dłuższy niż w rzeczywistości).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Styl życia

Biegacze i biegaczki
Czy są na tym forum jakieś biegaczki i biegacze?
gość
sklep z dowozem do domu w Krakowie
Macie jakiś sprawdzony sklep z żywnością z dowozem do domu w Krakowie?
Bol pleców
Hej, mam bardzo silne bóle pleców od siedzenia, możecie mi podpowiedzieć jakie ćwiczenia powinnam wykonywać na wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa?
gość
Komentarze do: Sok z granata - eksplozja witamin
Przeczytaj komentowaną treść: Sok z granata - eksplozja witaminOstatnio znalazłam sok niby z granatów, a gdy się skład przeczyta to 2% samego soku reszta to jabłkowy i inne. I jak tu ufać nazwie?
gość
Jak kupować buty
Przeczytaj komentowany artykuł: Jak kupować butyUwielbiam buty, buciki, sandałki i wszelkie możliwe pantofle. Nie ma nic lepszego niż ładny bucik leżący na stopie. Szkoda tylko że tak drogie są te na...
Reklama:
Reklama: