Nie zawsze jesteśmy tego świadomi lub nie zwracamy na to uwagi, ale nasze oczy starzeją się razem z nami. Coraz częściej problemy z zakresu eye-agingu pojawiają się dużo szybciej i dotykają nas wcześniej niż do tej pory określała to medycyna.
Z pomocą eksperta - lekarza okulisty dr n. med. Alicji Dreksler-Tkacz z chorzowskiego szpitala Weiss Klinik spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące starzenia się naszych oczu, problemów z widzeniem i zmian, które pojawiają się wraz z wiekiem.
Jak świat staje się mniej barwny, wyraźny i kontrastowy Po pierwsze wraz z wiekiem źrenica staje się mniejsza i mniej czuła na światło. W efekcie do siatkówki dociera jego mniejsza ilość co zaburza zdolność prawidłowego widzenia. Zmniejszenie średnicy źrenicy sprawia, że dostrzeganie przedmiotów w przyciemnionym miejscu staje się trudniejsze. Oko nie dostosowuje się również już tak szybko do różnic w natężeniu światła - wyjaśnia dr Dreksler-Tkacz. P
o drugie soczewka traci również swoją elastyczność - podobnie jak to jest w przypadku naszych mięśni - i staje się grubsza, twardsza oraz cięższa. Pojawiają się trudności z dostosowaniem ostrości na przedmioty w bliskich odległościach. Robi się również bardziej żółta przez co zakłócona zostaje percepcja kolorów. Większość schorzeń oczu można dziś wyleczyć lub zniwelować objawy i przywrócić komfort życia. Ważne aby skontaktować się z lekarzem w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących zmian.
Nowoczesne metody leczenia - laserowa korekcja wzroku, wszczepianie soczewek wewnątrzgałkowych czy operacje chirurgiczne pozwalają skutecznie powstrzymać skutki starzenia się naszych oczu.