Ocet to jeden z tych produktów, które prawie zawsze obecne są w naszych kuchniach. Występuje on w końcu w wielu przepisach. Warto jednak poznać tę mniej kuchenną stronę octu, czyli to, jak może działać na naszą cerę, włosy i ciało. W tym artykule zaprezentujemy pięć sposobów na ocet wykorzystywany poza kuchnią.
Octowa płukanka do włosów
Na pierwszy ogień weźmy octową płukankę do włosów. Kiedy nasze włosy są w złym stanie, to właśnie ona może je uratować. Ocet, dzięki kwaśnemu pH, świetnie radzi sobie z oczyszczania naszych włosów z sebum, brudu i resztek produktów, pozostawiając nasze włosy w dobrym stanie. Pomaga on również utrzymać zdrowe pH naszej skóry oraz ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Nie powinniśmy jednak nakładać czystego octu na włosy. Należy go rozcieńczyć (proponowana proporcja to łyżka na 500 ml wody), a następnie spryskać włosy i rozprowadzić po nich powstałą miksturę, zostawić na 3 do 5 minut i spłukać. Dobrym pomysłem po takim zabiegu będzie nałożenie lekkiej odżywki.
Tonik do twarzy
Zacznijmy od tego, czym jest tonik – jest to produkt, który nakładamy na skórę po jej oczyszczeniu w celu usunięcia zanieczyszczenia z jej powierzchni, jak i nawilżenia oraz jej ochrony. Ocet jabłkowy dzięki jego składowi może nam służyć jako naturalny tonik. Zawiera on dużo taniny i kwasu octowego, które działają oczyszczająco i antybakteryjnie. Niektóre badania mówią, że może być on pomocny także w rozjaśnianiu oraz redukowaniu małych blizn, w szczególności tych potrądzikowych! Niemniej jednak jest to kwestia, które wymaga dalszych badań. Do zrobienia takiego toniku będą nam potrzebne 2 łyżki octu jabłkowego, szklanka wody, łyżeczka wody różanej, 2-3 krople olejku lawendowego i łyżeczka oczaru wirginijskiego (ten składnik dla osób o tłustej cerze). Nakładamy na twarz wacikiem w ten sam sposób, w jaki nakładalibyśmy normalny tonik.
fot. panthermedia
Moczenie stóp w occie
Moczenie stóp w occie przynosi niesamowite korzyści! Tak jak już wspominaliśmy wyżej, kwas octowy ma działanie przeciwbakteryjne. Dzięki temu może pomóc nam w walce z nieprzyjemnym zapachem stóp, grzybicą stóp czy też brodawkami. Aby zrobić miksturę do moczenia stóp, należy przygotować miskę i wlać do niej 2 szklanki ciepłej wody na każdą szklankę octu, tak aby poziom płynu sprawiał, że będziemy mogli w nim swobodnie zanurzyć stopy. Należy je tam trzymać przez 10 do 20 minut.