REKLAMA:

Krwawienie z nosa - o czym może świadczyć?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Krwawienie z nosa - o czym może świadczyć?

Panthermedia

Ból zatok

Wiele osób bagatelizuje krwawienie z nosa, twierdząc, iż każdej osobie może się zdarzyć. Możemy krwawić z przedniego bądź tylnego odcinka jamy nosowej.

REKLAMA:

Krwawienie z nosa związane jest z wydostaniem się krwi (w pełnym składzie) poza układ naczyniowy. Niewiele osób wie w jaki sposób zatamować upływ krwi, który może być niebezpieczny dla naszego zdrowia oraz życia. Nie należy ignorować krwawień z nosa, zwłaszcza tych obfitych i pojawiających się często gdyż mogą one świadczyć o istnieniu różnego rodzaju nieprawidłowości w naszym organizmie (od przeziębienia i zmęczenia po nowotwór).

Czym jest krwawienie z nosa, jego przyczyny, oraz objawy?

Krwawienie z nosa to nic innego jak upust krwi z jamy nosowej. Najczęściej jest to objaw niespecyficzny, który bagatelizujemy. Kluczową rolę ogrywa zebranie bardzo szczegółowego wywiadu przez lekarza. Przyczyny, które prowadzą do krwawienia z nosa dzielimy na:

  1. Ogólne, wśród których wymienia się różnego rodzaju choroby - białaczka, zaburzenia związane z krzepnięciem krwi, miażdżyca, problemy hormonalne, nadciśnienie tętnicze czy mocznica. Wymienia się tutaj także wrodzone wady w układzie krzepnięcia, niewydolność wątroby, choroby nerek, cukrzyca, choroby naczyniowe.
  2. Miejscowe, do których zaliczamy m.in. te wywołane obecnością w nozdrzach ciała obcego, silnym dłubaniem w nosie, polipy nosa, złamaniami, uszkodzeniami w obrębie nosa, wysuszeniem śluzówki nosa (przy przebywaniu w suchych, parnych, klimatyzowanych pomieszczeniach), chorobami, nieprawidłowościami w budowie naczyń krwionośnych oraz samego nosa. Wymienia się także zakażenia błony śluzowej nosa oraz nowotwory złośliwe. Krwawienie może pojawić się także u kobiet ciężarnych.

fot. pantherstock

Należy tutaj wspomnieć o tym, iż przyczyną krwawień z nosa mogą być także niedobory witamin takich jak K, D oraz C. Wiele osób, krwawi także z nosa przy zażywaniu niektórych leków.

Powiązane dyskusje na forum z kategorii Zdrowie

Nagły skok poziomu cukru
Szukam wyjaśnienia dziwnej sprawy. Bez powodu (odpowiednia dieta, nawodnienie itp) cukier rośnie dużo poza 250, a podawana proporcjonalnie insulina nie powoduje spadku poziomu. Dopiero po kilku dostr...
gość
czy to jęczmień?
Czy swędząca powiększająca się na powiece grudka to jęczmień? jak sobie poradzić ze swędzeniem?
gość
czym wyczyścić uszy?
czym można wyczyścić uszy dziecku? Córce dużo zalega woskowiny, kupiłam jakiś spray ale mówi że ją łaskocze w uszy, w aptekach online jest kilka produktów tego typu i nie wiem co kupić, stosował ktoś...
gość
Sucha skora bez blasku
Ostatnio zauważyłam, ze moja skora jest przesuszona i nie ma takiego zdrowego bloku jak kiedyś. Ogólnie codziennie smaruje ja kremem ale czuje ze nie nawilża jej tak jak potrzeba, szukam czegoś lepsz...
REKLAMA:
REKLAMA: