Reklama:

Krwawienie z nosa - o czym może świadczyć?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Krwawienie z nosa - o czym może świadczyć?

Panthermedia

Ból zatok

Wiele osób bagatelizuje krwawienie z nosa, twierdząc, iż każdej osobie może się zdarzyć. Możemy krwawić z przedniego bądź tylnego odcinka jamy nosowej.

Reklama:

Krwawienie z nosa związane jest z wydostaniem się krwi (w pełnym składzie) poza układ naczyniowy. Niewiele osób wie w jaki sposób zatamować upływ krwi, który może być niebezpieczny dla naszego zdrowia oraz życia. Nie należy ignorować krwawień z nosa, zwłaszcza tych obfitych i pojawiających się często gdyż mogą one świadczyć o istnieniu różnego rodzaju nieprawidłowości w naszym organizmie (od przeziębienia i zmęczenia po nowotwór).

Czym jest krwawienie z nosa, jego przyczyny, oraz objawy?

Krwawienie z nosa to nic innego jak upust krwi z jamy nosowej. Najczęściej jest to objaw niespecyficzny, który bagatelizujemy. Kluczową rolę ogrywa zebranie bardzo szczegółowego wywiadu przez lekarza. Przyczyny, które prowadzą do krwawienia z nosa dzielimy na:

  1. Ogólne, wśród których wymienia się różnego rodzaju choroby - białaczka, zaburzenia związane z krzepnięciem krwi, miażdżyca, problemy hormonalne, nadciśnienie tętnicze czy mocznica. Wymienia się tutaj także wrodzone wady w układzie krzepnięcia, niewydolność wątroby, choroby nerek, cukrzyca, choroby naczyniowe.
  2. Miejscowe, do których zaliczamy m.in. te wywołane obecnością w nozdrzach ciała obcego, silnym dłubaniem w nosie, polipy nosa, złamaniami, uszkodzeniami w obrębie nosa, wysuszeniem śluzówki nosa (przy przebywaniu w suchych, parnych, klimatyzowanych pomieszczeniach), chorobami, nieprawidłowościami w budowie naczyń krwionośnych oraz samego nosa. Wymienia się także zakażenia błony śluzowej nosa oraz nowotwory złośliwe. Krwawienie może pojawić się także u kobiet ciężarnych.

fot. pantherstock

Należy tutaj wspomnieć o tym, iż przyczyną krwawień z nosa mogą być także niedobory witamin takich jak K, D oraz C. Wiele osób, krwawi także z nosa przy zażywaniu niektórych leków.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: