http://www.youtube.com/watch?v=NkSDvn5skps
Przyroda Doliny Baryczy-Dolina Baryczy i Stawy Milickie
.................................................................
Dolina Baryczy
----------------------
Dolina Baryczy zawdziecza swoj krajobraz przede wszystkim działaniu zlodowacenia plejstoceńskiego.,zlodowacenie srodkowo
Najwiekszy wplyw na rzezbe terenu wywarło zlodowacenie środkowopolskie,a zwlaszcza tzw.stadiał Warty,z którym zwiazane są m.in.. potezne moreny wycisniecia Wału Trzebnickiego.Na przedpolu lądolodu wytworzyła sie szeroka rynna odpływowa -pradolina barucko -głogowska.W czesci zachodniej pradolina ta została odnowiona w czasie młodszego zlodowacenia bałtyckiego,a scislej tzw.fazy leszczyńskiej(ok.25 tyś.lat temu).Długotrwałe okresy denudacyjne doprowadzily do zrównania moren i poroscinania ich rynnami rzek..Na powierzchni zachowały się eratyki-glazy narzutowe,przywleczone ze Skandynawii i Karelii.W wiekszosci są to czerwonawe granity i piaskowce.
Region ten zalicza się do wielkiej karainy Nizin Środkowopolskich,obejmujacej nad Dolna Baryczą dwa makroregiony .Wzdłuż Baryczy ciagnie się podmokłe obnizenie Głgowsko-Milickie z duzymi kepami lasow na piaszczystych terenach rzecznych,słabo roznicujacych krajobraz pradoliny,wznoszacej sie na wys.80-90 m.npm.
Wdzierające się od południa Wzgorza Winskie o wys. 140-150 m npm,częśc morenowego Wału Trzebnickiego,przyczyniaja się do przeweżenia Obniżenia koło Wąsosza,miedzy Czeladzią Wielką a Górką Wąsoską.Na wschod od tej niewielkiej "bramy" teren obejmuje połnocno-zachodnia cześc Kotliny Żmigrodzkiej-depresję z początku plejstocenu..Natomiast na zachod od przewezenia wasowskiego ciagnie się równolegle do pd.krawedzi morenowej Pradolina Głogowska.
Powstała ona przez wydarcie fragmentu przez lodowiec i złożenie go czesciowo w formie Walu Trzebnickiego oraz wskutek dzialalnosci wód roztopowych.
Pradolina Głogowska,podmokła i zalesiona na lewym brzegu Baryczy,rozszerza sie ku połnocnego zachodowi i za Bartodziejami łaczy sie z dolina Odry.
Dość wyrazną krawedzią o wys.20-30 m wznosi sie od pn.-wschodu. nad Pradoliną Głogowską Wysoczyzna Leszczyńska,rozległy region Niziny Wielkopolskiej.Wody polodowcowe zakłóciłby jego zwartość wyodrebniajac kilka mniejszych jednostek.W częsci wschodniej tego terenu znajduje morenowy,sierpowato wygięty Wał Bojanowski,osiagający 161 m koło Goli Wasolskiej i 151 m. koló Gizyna.Ku wschodowi opada on w dolinę Masłowski,w której lezy Rawicz,a ku pólnocy w rownoleznikowe obniżenie Rowu Polskiego.Południkowy w przebiegu Padól Górowski z zalesioną doliną górnego Rowu Ślaskiego oddiela Wał od Wyspy Górowskiej(Wyniesienia),rozlanej i splaszczonej czapy morenowej owys.90-102 m.npm.,graniczącej od zachodu z obnizeniem Rowu Ślaskiego,podmokłego i lesistego,stanowiącego od Henrykowa i Laskowej kontynuację obniżenia Rowu Polskiego.Koło Wyszanowa uchodzi on do Pradoliny Głogowskiej.Za obnizeniem rozposciera sie Równina Wschowska(90-105 m.npm.),porozcinana licznymi,choć słabo zaznaczonymi w krajobrazie dolinami.
O ile w czesci poludniowej ziemi gorowskiej przeważają bory suche i (rzadziej)-bory swieże,to w polnocnej,obok borów swiezych,liczne sa te grady.W doliny Odry,Baryczy,Orli i innych mniejszych cieków wystepują w srodowisku łegowym lasy swieze.Lokalnie przy nadmiarze wód gruntowych przechodzą one w podmokłe olsy.
W lasach zachowało sie wiele drzew m.in.rozłozyste dęby,a na skrajach lasów i wsrod pól miododajne lipy.Szczegolnie interesujace zespoły roślin zachowały sie w Górze,Wąsoszu,Czerninie,Sicinach,Rydzynie.
Bogaty jest swiat roslin zielnych,wsród ktorych rosną gatunki chronione:kolo Gory Wąsoskiej rosnie lilia złotoglów,piekny kosiaciec syberyjski-kolo Ryczenia i Wikliny,zas złocisty pełnik europejski(zw. naDolnym Slasku("kłodzka róża")koło Borszyna Małego,Chocieborowic,Sułowa Wielkiego i Żarkow,sniezyca wiosenna wystepuje k.Jemielna i Rowna.Na podmokłych terenach wokól Ługów,miedzy rzekami Barycza a Orlą,spotkać można rzadki wiciokrzew podmorski,a takze widłakiWcienistych miejscach koło Wąsosza,Wodnikow i Podbiela rosnie okazała paproć długosz królewski.
Na licznych wodach można spotkać grzybień bialy oraz niezwykle rzadka kotewke-orzechwodny.Tylko nad Baryczą rosnie krajowy endemit-paprotka wodna.
Szczególnie warto zobaczyć Doline Baryczy w okresie wiosennym i pocztku latakiedy kobierce lak mienią się różnobarwnymi kwiatami.