Reklama:

Wspinaczka dla początkujących

Natalia Heczko

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Wspinaczka dla początkujących

ojoimages

Ścianka wspinaczkowa

Jak podają naukowe źródła, wspinaczka to nic innego jak przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że trzeba użyć rąk do utrzymania równowagi. Wspinaczka jako sport, który można uprawiać praktycznie w każdym wieku, cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.

Reklama:

Media często kreują ją jako doskonały sposób na życie i spędzanie wolnego czasu. I słusznie zresztą, ponieważ jest to nadzwyczajny sposób na zawieranie i pielęgnowanie trwałych przyjaźni oraz kontakt z naturą i odwiedzenie wielu pięknych miejsc.

Regularne chodzenie po ścianach czy skałach pozwala zachować doskonałą sprawność fizyczną, ponieważ wiąże się z pracą praktycznie wszystkich mięśni.

Rodzaje wspinaczki:

Bouldering - wspinanie się na głazy lub małe skałki. Zwykle zamiast liny asekuracyjnej używa się crashpadów;

Buildering- wspinaczka na różne miejskie struktury – na ogół bez asekuracji;

Canyoning - wspinaczka w kanionach;

Wspinaczka lodowa - wspinaczka po lodzie i śniegu przy użyciu specjalnych urządzeń przeznaczonych do tego celu, zazwyczaj czekany i raki, kliny śnieżne;

Wspinaczka górska (alpinistyczna) - zdobywanie gór w celach sportowych i rekreacyjnych. Często wiąże się wspinaczką skałkową;

Wspinaczka drzewna - wspinaczka z wykorzystaniem lin i sprzętu na drzewa.

Źródło - portal internetowy: Wspinaczka

Pierwszy raz...

Od czego zacząć? – pytanie przed którym staje zapewne każdy, kogo zafascynował ten sport. Na szczęście na początek potrzebne są tylko chęci i wygodne buty. Są one najważniejszym wyposażeniem osoby wspinającej się, więc ich wybór powinien być świadomy i przemyślany. Na pierwszy raz można zabrać ze sobą buty posiadające gumową podeszwę, takie jak trampki, halówki lub adidasy. Ale jeśli odkryjemy, że to jest właśnie to co chcemy robić, koniecznie trzeba rozejrzeć się za specjalnym obuwiem do wspinaczki.

Wybierając je powinno się zwrócić uwagę na to, żeby nie były zbyt ciasne, ponieważ zmęczona i spuchnięta stopa bardziej szkodzi niż pomaga. Najlepsze są takie w których nie możemy poruszać stopą i palcami(co mogłoby doprowadzić do kontuzji), a przy tym są na tyle luźne, że bez problemu można w nich chodzić i stawać na palcach. Materiał, z którego są zrobione powinien przepuszczać powietrze co zapobiega poceniu i ślizganiu się stopy, a podeszwy powinny mieć możliwie jak największy współczynnik tarcia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Styl życia

KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Biegacze i biegaczki
Czy są na tym forum jakieś biegaczki i biegacze?
gość
sklep z dowozem do domu w Krakowie
Macie jakiś sprawdzony sklep z żywnością z dowozem do domu w Krakowie?
Bol pleców
Hej, mam bardzo silne bóle pleców od siedzenia, możecie mi podpowiedzieć jakie ćwiczenia powinnam wykonywać na wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa?
gość
Komentarze do: Sok z granata - eksplozja witamin
Przeczytaj komentowaną treść: Sok z granata - eksplozja witaminOstatnio znalazłam sok niby z granatów, a gdy się skład przeczyta to 2% samego soku reszta to jabłkowy i inne. I jak tu ufać nazwie?
Reklama:
Reklama: