Coraz większa popularność ekologicznego stylu życia oraz bycia fit rozpowszechnia ideę zdrowego odżywiania. Wraz z tą ideą podnosi się popularność diet, które przynoszą lepsze efekty zdrowotne. Jedną z takich idei jest weganizm, rozumiany nie tylko jako dieta pozbawiona produktów odzwierzęcych, ale również styl życia. Jak każda dieta weganizm, by był bezpieczny, musi być odpowiednio zbilansowany i dostosowany do potrzeb organizmu. Dotychczas nie stwierdzono przeciwskazań do stosowania tego typu diety, a wręcz wskazano na jej profilaktyczne działanie w niektórych schorzeniach.
Weganizm jako pojęcie, ma swój początek w latach 40stych XX wieku, kiedy to po raz pierwszy zostało użyte przez Donalda Watsona. Był on założycielem The Vegan Society, które to powstało w Wielkiej Brytanii. Początkowo odnosiło się ono do sposobu życia, który miał na celu ograniczenie, lub całkowite wykluczenie, o ile to możliwe, okrucieństwa wobec zwierząt. Tymczasem kolejne lata przyniosły również inne aspekty sensowności stosowania się do wegańskiej diety, a mianowicie pojawiły się również motywy ekologiczne oraz zdrowotne. [1]
Czym jest weganizm?
Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, weganizm to: „sposób odżywiania się polegający na wyłączeniu z diety produktów pochodzenia zwierzęcego”. [2] Weganie są więc ludźmi, którzy nie spożywają w swojej diecie żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, weganizm to nie tylko dieta, ale również styl życia. Weganie nie stosują więc żadnych produktów, których „dawcami” są zwierzęta. Przykładem tego może być skóra czy futra. [3]
Weganizm a wegetarianizm
Wegetarianizm definiowany jest przez Słownik Języka Polskiego jako „sposób odżywiania się polegający na wyłączeniu z diety mięsa, ryb i wszystkich lub tylko niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego.” [5] Sami wegetarianie różnią się jednak między sobą. W zależności od motywacji oraz indywidualnego rozumienia pojęcia wegetarianizmu, jedni nie jedzą jajek, inni ryb, a jeszcze inni miodu uznając go za produkt pochodzenia zwierzęcego. [6]
Polskie Stowarzyszenie Wegańskie
To stosunkowo młode, bo założone w 2014 roku Stowarzyszenie ma celu propagowanie idei wegańskiej diety jako etycznej, ekologicznej a zarazem równie zbilansowanej jak dieta zawierająca produkty pochodzenia zwierzęcego.
fot. shutterstock
Bycie fit, bycie eco. Są to coraz modniejsze słowa naszym języku i coraz częściej są propagowane i wdrażane do stylu życia. Pojawia się coraz więcej publikacji na temat wartościowości produktów roślinnych, przepisów kulinarnych, a także informacji dotyczących ekologii i zdrowego stylu życia jako tego, który nie wymaga korzystania z produktów pochodzenia zwierzęcego. Niemniej jednak idea ta ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników, którzy wychodzą z kontrargumentami, obawami i sceptycyzmem odnośnie takiego stylu życia i odżywiania się.
Zastępowanie produktów
Przechodzenie na dietę wegańską w początkowym etapie może wydawać się niezmiernie trudne. Producenci żywności wyszli jednak naprzeciw oczekiwaniom wegan, gdyż dziś na rynku dostępnych jest wiele produktów, które nie zwierają w sobie substancji pochodzenia zwierzęcego. Przykładem tego może być mleko, które dziś na półkach sklepowych możemy znaleźć w przeróżnych odmianach: mleko ryżowe, sojowe, orzechowego, kokosowe czy owsiane. Co więcej, tego typu produkt możemy również dobrze uzyskać samodzielnie.
Jajka są kolejnym produktem, który z diety należy wyeliminować. W zależności od formy w jakiej mają zostać użyte, można je zastąpić na przykład siemieniem lnianym, mąką ziemniaczaną czy kukurydzianą, jeśli chcemy by nasze kotlety sojowe się skleiły.
Tofu, to zastępnik białego sera, którego z powodzeniem można użyć do pierogów czy naleśników.
Lody - czemu nie z bananów? Miksując zamrożone banany, można dowolnie dobrać dodatki.
Powyższe przykłady to jedynie jedne z wielu dostępnych. Istnieje wiele przepisów oraz wskazówek, które można wykorzystać w diecie wegańskiej.