Reklama:

Szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym – o czym pamiętać przed daleką podróżą?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym – o czym pamiętać przed daleką podróżą?

panthermedia

Zastrzyk

Dalekie podróże stają się powoli naszą codziennością – wakacyjne wyprawy to nie tylko kraje sąsiednie, ale coraz częściej Daleki Wschód, Afryka czy Ameryka. O czym należy pamiętać, wybierając się w dalekie podróże?

Reklama:

Choroby tropikalne – krótki przegląd

Japońskie zapalenie mózgu (ang. Japanese encephalitis) zaliczane jest do jednej z częściej występujących na Dalekim Wschodzie chorób wirusowych. Chorobę wywołują wirusy z rodziny Flaviviridae. Wirusy przenoszone są przez komary, głównie z rodzaju Culex oraz Aedes. Za tzw. rezerwuar wirusa uznawane są ptaki brodzące i trzoda chlewna. Chorobę najczęściej odnotowuje się na Dalekim Wschodzie, w Indiach, na Sri Lance, w Pakistanie i Nepalu. U około 1% chorych obserwuje się ciężką postać zapalenia mózgu ze współtowarzyszącymi zaburzeniami świadomości, niedowładami. Śmiertelność na skutek japońskiego zapalenia mózgu sięga około 30%. Zapobieganie chorobie polega na zastosowaniu szczepień ochronnych, ale również stosowaniu moskitier, siatek ochronnych w oknach i noszeniu ubrań z długim rękawem. 

Choroba meningokokowa – szczepienie przeciwko meningokokom z 4 serogrup – A, C, W135, Y jest obowiązkowe dla podróżnych wybierających się do Mekki. Zachorowania na zakażenia wywołane przez meningokoki mają miejsce na całym świecie, jednak najwięcej zachorowań odnotowuje się w rejonach Afryki Subsaharyjskiej. Uwaga – szczepienia ochronne wykazują tzw. odporność swoistą dla określonej grupy serologicznej, co oznacza, że działają ochronnie tylko przed wybranymi serogrupami

Żółta gorączka – wywoływana jest przez wirusy należące do rodziny Flaviviridae. Chorobę przenoszą zakażone komary, zaś za tzw. rezerwuar wirusa uznaje się ssaki naczelne – ludzi i małpy.  Wyróżnia się 2 fazy choroby – początkowo występująca gorączka, ból mięśni, głowy, dreszcze, brak łaknienia, mdłości, wymioty. U około 15% chorych po kilku dniach rozwija się druga faza choroby, w której pojawia się gorączka, żółtaczka i zmiany krwotoczne. Szacuje się, że blisko połowa pacjentów umiera w przeciągu 2 tygodni od rozwoju choroby. Żółta febra występuje przede wszystkim w Afryce (m.in. w takich krajach, jak Burkina Faso, Niger, Nigeria) oraz Ameryce Południowej i Środkowej (m.in. w Wenezueli, Argentynie, Peru). Szczepienie obowiązkowe dla osób przebywających w krajach Ameryki Południowej i Afryki, będących na liście WHO oraz dla osób opuszczających rejony występowania żółtej febry. 

Cholera – wywoływana jest przez bakterię Vibrio cholera. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, stopniowo pojawia się biegunka, której mogą towarzyszyć silne wymioty. W skrajnych przypadkach choroba prowadzi do śmierci. Okres wylęgania choroby wynosi od kilkunastu godzin do 5 dni. Choroba rozwija się przede wszystkim w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej. Skuteczną formą ochrony przed wirusem cholery jest zażycie doustnej szczepionki

fot. panthermedia

Dur brzuszny – wywoływany jest przez pałeczkę duru brzusznego Salmonella typhi. Do zakażenia dochodzi na skutek spożycia zakażonej żywności lub wody. Wśród objawów wymienia się rosnącą gorączkę, bóle głowy, brak apetytu, bezsenność, bradykardię, objawy brzuszne. Choroba występuje przede wszystkim na obszarze Afryki Północnej i Zachodniej, w niektórych rejonach Indonezji i Ameryce Południowej (głównie Peru). 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Styl życia

Biegacze i biegaczki
Czy są na tym forum jakieś biegaczki i biegacze?
gość
sklep z dowozem do domu w Krakowie
Macie jakiś sprawdzony sklep z żywnością z dowozem do domu w Krakowie?
Bol pleców
Hej, mam bardzo silne bóle pleców od siedzenia, możecie mi podpowiedzieć jakie ćwiczenia powinnam wykonywać na wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa?
gość
Komentarze do: Sok z granata - eksplozja witamin
Przeczytaj komentowaną treść: Sok z granata - eksplozja witaminOstatnio znalazłam sok niby z granatów, a gdy się skład przeczyta to 2% samego soku reszta to jabłkowy i inne. I jak tu ufać nazwie?
gość
Jak kupować buty
Przeczytaj komentowany artykuł: Jak kupować butyUwielbiam buty, buciki, sandałki i wszelkie możliwe pantofle. Nie ma nic lepszego niż ładny bucik leżący na stopie. Szkoda tylko że tak drogie są te na...
Reklama:
Reklama: