Podczas, gdy my pakujemy się na wakacje, rodzice i dziadkowie szykują się do spędzenia lata w mieście. Nawet z chorym sercem mogą czynnie korzystać z uroków swojej miejscowości.
Chore serce w połączeniu z upałem to w mniemaniu wielu tykająca bomba. Osoby starsze, narażone na dolegliwości związane z układem krążenia, najczęściej więc zostają w domach, przed telewizorem, rezygnując choćby ze spotkań z przyjaciółmi. Nie musi tak być. Rozsądek w parze z profilaktyką zdrowotną to recepta na aktywnie spędzone lato. Wszystko jednak pod czujnym okiem lekarza.
Ruch to zdrowie
W wakacje organizuje się wiele atrakcji skierowanych do najmłodszych i młodzieży, w ramach tak zwanych półkolonii. Jednak coraz częściej można dostrzec propozycję programów z dopiskiem „dla seniora”. Zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie wymusiły na rynku dostosowanie oferty właśnie dla tej grupy wiekowej. W większym mieście, ale i w małym miasteczku osoby starsze mają okazję zapisać się do klubów seniora, które działają przy spółdzielniach mieszkaniowych oraz są prowadzone przez organizacje pozarządowe.
Przy bibliotekach i centrach kultury urządza się zajęcia dodatkowe, między innymi w formie kursów komputerowych, warsztatów z muzykoterapii, chóru czy gimnastyki umysłu. Dzięki takim programom mogą w pełni korzystać z jesieni życia, spotykać się w gronie rówieśników i bez skrępowania wymieniać doświadczeniami zdrowotnym. Choroba więc nie musi spowalniać i izolować. Nordic walking to przecież dziś numer jeden wśród sportów dla seniorów. Organizowane spotkania w różnych dzielnicach miasta to szansa na ruch i próbę sił niezależnie od wieku.
fot. ojoimages
Treningi odbywają się pod okiem zawodowych instruktorów, niejednokrotnie są bezpłatne i nie wymagają posiadania własnych kijków. Wystarczy tylko odrobina chęci by mile i aktywnie spędzić czas, zregenerować siły i pobudzić organizm do działania. Równie popularny staje się aqua fitness, połączony z gimnastyką i zajęciami terapeutycznymi.
Ćwiczenia te opóźniają oznaki starzenia, wpływają kojąco i łagodzą stany depresyjne, przede wszystkim natomiast wzmacniają serce, najważniejszy mięsień organizmu. A więc to, jak seniorzy spędzają czas wolny, dziś w głównej mierze zależy od nich samych.