Reklama:

Przygotuj nogi na plażę

dr n. farm. Urszula Rogozińska, informacja prasowa

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Przygotuj nogi na plażę

Panthermedia

Pedicure

Wakacje to czas, gdy pokazujemy nogi i chcemy, by wyglądały pięknie i zdrowo. Podpowiadamy, jak sprawić, by prezentowały się jak najlepiej!

Reklama:

Zadbajmy o zdrowie nóg

Letnia pora roku, wbrew pozorom, nie sprzyja zdrowiu naszych nóg. Wysokie temperatury rozszerzają naczynia krwionośne i utrudniają przepływ krwi w stronę serca. W efekcie powstają obrzęki. Upał potęguje także uczucie ciężkości nóg. Niejednokrotnie pojawiają się nieestetyczne pajączki. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po środki farmakologiczne, jednak warto spróbować na początek zaradzić problemom w inny sposób. Na początek postawmy na aktywność fizyczną - poprawi ona krążenie krwi. Wystarczy, że w ciągu dnia przez godzinę pospacerujemy. Możemy wybrać się do sklepu po mniejsze zakupy na piechotę czy wyjść z psem na spacer. Jeśli jesteśmy zmuszeni do pozostawania przez dłuższą chwilę w bezruchu np. jadąc autobusem czy siedząc za biurkiem, możemy zacząć odczuwać nieprzyjemne drętwienie nóg. Aby temu zapobiec, zmieniajmy nogę, na której opieramy ciężar ciała lub poruszajmy palcami stóp.Zróbmy sobie kilkanaście krótkich przerw od pracy i przejdźmy się po kawę. A wieczorem pomyślmy o odprężającej kąpieli z chłodnej wody, masując nogi od dołu do góry w kierunku serca. W ten sposób „rozruszamy” nasze nogi – a one odwdzięczą się lepszą kondycją i brakiem uczucia zmęczenia.

Jeśli sposoby te nie pomagają, bądź ulga jest tylko chwilowa, warto sięgnąć po specjalne preparaty – które łagodzą objawy i zapobiegają ich ponownemu powstawaniu. Zmęczone nogi, obrzęki czy pajączki to problemy, które dotykają wiele Polek - stwierdza dr n. farm Urszula Rogozińska. - Można jednak z tym walczyć. W aptekach są dostępne różnego rodzaju preparaty i to zarówno do stosowania doustnego jak i miejscowego w postaci żeli. Preparaty te najczęściej zawierają wyciąg z owoców borówki czarnej, wyciąg z nasion kasztanowca lub escynę, arnikę, wyciąg z oczaru czy chłodzący mentol. Najlepsze efekty daje jednoczesne stosowanie żelu stosowanego zewnętrznie, z preparatem w tabletkach, który chroni od wewnątrz. Jest to tzw. terapia komplementarna. Jeżeli obrzęki bardzo się nasilają należy skorzystać z porady flebologa - specjalisty chorób żył. Warto pamiętać, że dbanie o higienę i pielęgnacja nóg pomogą nam zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych schorzeń.

fot. ojoimages

Nie zapominajmy  o paznokciach

Aby nasze paznokcie ładnie wyglądały, potrzebują różnych składników i minerałów. Głównie witamin z grupy B i H, oprócz tego magnezu, żelaza, wapnia i krzemu. Jeżeli organizm jest osłabiony, paznokcie wolniej rosą i częściej się łamią. Problemem są także rozdwajające się paznokcie, kłopot ten dotyka wiele kobiet, a przyczyny są różne. Na ten stan może wpłynąć nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i minerały. W takim przypadku w aptekach można również kupić specjalne suplementy dietyz keratyną, witaminą E, z wapnem i skrzypem, które poprawiają wygląd paznokci. Pomoże również zdrowa dieta, w szczególności bogata w warzywa oraz ryby. Można również wspomóc się domowymi sposobami, np. warto wykonać zabieg nawilżający paznokcie, polegający na wmasowywaniu w płytkę paznokciową oliwy z oliwek, bądź możemy przygotować małą kąpiel (miseczkę wypełnioną oliwą z oliwek podgrzewamy, a następnie zanurzamy w niej dłonie na około 15 minut - do czasu, aż oliwa wystygnie). Dzięki temu natłuścimy swoje paznokcie i odpowiednio je odżywimy.