Reklama:

Piękny i zdrowy uśmiech

Monika Mierzwa

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Piękny i zdrowy uśmiech

Panthermedia

Wybielanie zębów

Zdrowy uśmiech był od zawsze wizytówką człowieka. Przede wszystkim robi ogromne pierwsze wrażenie dodając nam pewności siebie.

Reklama:

Idealne zęby z perłowym połyskiem to niewątpliwie najpiękniejszy i najważniejszy nasz atrybut. Wiedzą o tym również ludzie showbiznesu, którzy inwestują mnóstwo pieniędzy w swój perfekcyjny uśmiech gdyż jest on ich wizytówką. Dzisiaj mamy ogromny dostęp do łatwych, szybkich i przyjemnych, a co najważniejsze - skutecznych metod na śnieżnobiałe zęby. Możemy zastosować je zarówno w gabinecie stomatologicznym jak i w naszych domach.

Konsultacja u stomatologa

Zanim zdecydujemy się na zabieg wybielania zębów powinnyśmy zadbać przede wszystkim o wyleczenie naszego uzębienia. Cóż z tego, że będziemy mieć lśniące zęby kiedy będą ułamane, chore bądź pokryte kamieniem nazębnym. Nie sięgajmy od razu po pierwszą lepszą pastę wybielającą czy inny środek chemiczny stojący na półce supermarketu.

Warto udać się na konsultację do stomatologa, który pomoże nam wybrać odpowiednią metodę. Może się okazać, że wystarczy usunąć z zębów kamień i osad, aby były białe. Kamień można zlikwidować na kilka sposobów - ręcznie, mechanicznie (ultradźwiękami, dźwiękowo). Osady usuwa się obecnie poprzez delikatne piaskowanie zębów. Jest to metoda całkowicie bezpieczna dla szkliwa. Warto także zasięgnąć opinii ortodonty. Być może najpierw powinnyśmy zdecydować się na wyprostowanie zębów, a dopiero później poddać się ich wybielaniu.

Aby były białe

Ponadto każdy z nas przychodzi na świat z "genetycznie zaprogramowanym" kolorem zębów. Odcieni jest wiele: od bieli, kremu, po barwę żółtawą lub szarą. Nasze zęby ciemnieją również wraz z wiekiem. Sami przyczyniamy się do zmiany koloru szkliwa, paląc papierosy, pijąc kawę, herbatę oraz czerwone wino.

fot. ojoimages

Aby przywrócić zębom pożądany odcień mamy do dyspozycji szereg form, od powszechnie stosowanych metod domowych, aż po profesjonalne zabiegi w gabinetach dentystycznych. Wybór zależy od naszych oczekiwań i zasobności portfela. Metodę wybielania dobiera się również w zależności od koloru kości, struktury szkliwa, wrażliwości i stanu uzębienia.

Domowe sposoby wybielania zębów - pasty, paski, żele

Jeśli zależy nam na lekkim rozjaśnieniu uśmiechu, możemy użyć past wybielających. Na rynku, jest ich cały szereg. Usuwają one małe przebarwienia, jednak nie zmieniają koloru szkliwa. Metoda ta wymaga konsekwencji oraz regularnego i długotrwałego codziennego stosowania. Niektóre pasty zawierają środki ścierające i ich długotrwałe stosowanie może uszkodzić szkliwo. Pasta powinna być przede wszystkim bezpieczna i oprócz wybielania powinna także pielęgnować zęby. W lepszych drogeriach i aptekach możemy dostać wybielające paski i żele. Zawierają te same substancje, które stosuje się w gabinetach stomatologicznych, natomiast w zdecydowanie mniejszym stężeniu. Mogą one rozjaśnić zęby nawet o 2-4 tony.

Wybielanie profesjonalne – nakładkowe

Stomatolog przygotowuje dla nas przylegające do zębów nakładki. Stosujemy je wraz ze specjalnym żelem codziennie w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Cały cykl trwa około 10 dni. Efekt widoczny jest już po 5-6 dniach kuracji i utrzymuje się od 6 miesięcy do ponad 12.