Mięśniaki macicy zaliczane są do jednej z najczęstszych dolegliwości układu płciowego kobiet. Szacuje się, że występują one u około 20-50% pań w wieku prokreacyjnym[1]. Jednak liczba wykrytych mięśniaków w Polsce nie odzwierciedla prawdziwej skali problemu.
Miomektomia, embolizacja, histeroskopia
Jednym z selektywnych zabiegów polegającym na wyłuszczeniu guzów z mięśniówki macicy jest miomektomia. Zabieg ma na celu usunięcie samych mięśniaków przy zachowaniu macicy.
Innym stosowanym zabiegiem, zaliczanym do metod nieselektywnych oraz nieoperacyjnych, jest embolizacja naczyń krwionośnych macicy, czyli zwężenie światła tętnic. Technika polega na wprowadzeniu do tętnic macicznych za pomocą cienkiego cewnika materiału embolizacyjnego (małe kulki). Celem zabiegu jest doprowadzenie do niedokrwienia, martwicy, a w efekcie zmniejszenie guza, który może zostać operacyjnie usunięty.
Do metod chirurgicznych zaliczamy również histeroskopię, polegającą na częściowym lub całkowitym usunięciu mięśniaka. Metodę tę stosuje się w przypadku mięśniaków podśluzówkowych. Jest relatywnie bezpieczna i wiąże się z wystąpieniem stosunkowo rzadkich powikłań. Wymienione wyżej metody leczenia mięśniaków macicy są refundowane.
Nowoczesne metody leczenia mięśniaków macicy
Poszukując coraz mniej inwazyjnych metod leczenia mięśniaków macicy, naukowcy opracowali klika selektywnych, eksperymentalnych technik zabiegowych, których skuteczność jest cały czas na etapie badań.
- Metody przeznaczone dla kobiet z guzami o średnicy poniżej 10 cm
Mioliza - W tej technice wykorzystywany jest laparoskop zakończony elektrodą generującą prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Elektroda umieszczana jest we wnętrzu mięśniaka przez nacięcie powłok brzusznych. Przebieg zabiegu jest monitorowany za pomocą ultrasonografu. Wytworzony prąd niszczy tkanki guza oraz połączone z nim naczynia krwionośne, powodując obumieranie jego żywych pozostałości.
Kriomioliza - metoda wykorzystująca zjawisko zamrażania. Zamiast elektrody umieszczonej na końcu laparoskopu znajduje się metalowa sonda wytwarzająca niską temperaturę, nawet do około minus180˚C. Wskutek niskiej temperatury naczynia krwionośne zaopatrujące guza zostają uszkodzone. W efekcie mięśniak zmniejsza swoją objętość lub zanika.
- Metoda przeznaczona dla kobiet z guzami o średnicy powyżej 10 cm
Do nieinwazyjnych technik leczenia guzów możemy zaliczyć MRg-FUS (ang. Magnetic Resonance-Guided Focused Ultrasound). Zabieg polega na wykorzystaniu skupionej wiązki fal ultradźwiękowych, które krzyżują się w miejscu występowania mięśniaka macicy. Opisana metoda nie jest przeznaczona dla kobiet z mnogimi mięśniakami.
[1] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 31.10-03.11.2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 800 kobiety w wieku powyżej 16 roku życia.