Reklama:

Kandydoza jelit – patogenność drożdżaków

mgr farm. Michał Mańka

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Kandydoza jelit – patogenność drożdżaków

iStock

Bakterie

Kandydoza jelit, zwana również drożdżycą jelit powodowana jest najczęściej przez drożdżaki z rodzaju Candida. Organizmy te najczęściej występują w postaci pojedynczych niewielkich komórek wynoszących ok. 5 µm.

Reklama:

Rodzaj Candida obejmuje wiele gatunków, jednak tylko 9 z nich uznawanych jest jako patogenne dla człowieka. Wywołują one choroby zwane kandydozami lub drożdżycami. Są to najczęściej zakażenia endogenne, ponieważ drożdżaki z rodzaju Candida, a w szczególności Candida albicans, wchodzą w skład naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego, skóry i pochwy. Obniżona odporność organizmu może prowadzić do rozwoju bardziej inwazyjnych form wspomnianego gatunku drożdżaka i powodować kandydozę. Natomiast nieprawidłowe odżywianie, niedobór snu, nadużywanie alkoholu i nikotyny, zbyt wysoki poziom stresu, czy zaburzenia mikroflory przewodu pokarmowego, sprzyjają nadmiernemu rozrostowi Candida albicans w przewodzie pokarmowym.

Kandydozy przewodu pokarmowego dzieli się na:

  • kandydozę jamy ustnej,
  • kandydozę przełyku,
  • kandydozę żołądka i dwunastnicy,
  • kandydozę jelit.fot. pantherstock


Ostatni z wymienionych rodzajów drożdżycy jest jednym z najczęściej występujących chorób infekcyjnych powodowanych przez Candida albicans. Czynnikami chorobotwórczymi są w tym przypadku adhezyny pochodzące od drożdżaków – są to białka umożliwiające przyleganie komórek do siebie. Patogenność omawianego gatunku grzyba zwiększa się również z powodu antygenowego upodabniania się do komórek gospodarza oraz wraz ze wzrostem jego zdolności do tworzenia szczególnie inwazyjnych form pseudostrzępkowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: