Jesteś tym, co jesz. To zdanie bardzo często słyszymy podczas kampanii promujących zdrowy tryb życia. W końcu to, jak wygląda nasza dieta, przekłada się na to, jak się czujemy. Po zjedzeniu fast fooda będziemy czuć się niezbyt dobrze, a gdy decydujemy się spożyć wartościowy posiłek, nasze samopoczucie się poprawia. Skąd to wynika i jak możemy zmienić na lepsze swoje nawyki żywieniowe? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tego artykułu.
Monitoruj spożycie kofeiny
Poranek bez kawy oznacza brak możliwości funkcjonowania? Nie jest to zbyt dobry znak. Uzależnienie od kofeiny jest jednym z najczęściej występujących uzależnień na świecie. Kofeina, co prawda, ma pozytywny efekt początkowo – daje nam, tak zwanego, kopa energii – lecz później działa negatywnie. Dodatkowo substancja ta może zaburzać nasz cykl snu. Pamiętajmy więc, że co za dużo, to niezdrowo – nawet w przypadku kawy.
Jedz zdrowe tłuszcze
Tłuszcze są bardzo ważnym elementem naszej diety. Ich funkcją jest zapewnianie nam energii, co rzecz jasna koreluje z naszym samopoczuciem. Jednak możemy je podzielić na dwie kategorie – zdrowe, czyli nienasycone i szkodliwe, czyli nasycone. W wielu przypadkach te nienasycone możemy znaleźć w roślinach. Oznacza to, że warto wybierać oliwę z oliwek, awokado, olej słonecznikowy oraz orzechy. Unikajmy produktów, których etykiety informują, że zawierają one tłuszcze trans. Pamiętamy także, że każdy rodzaj tłuszczu zawiera dużo kalorii i dlatego powinniśmy spożywać ich odpowiednie, relatywnie małe ilości.
Przekonaj się do kiszonek!
Zdrowe jelita to – tak, jak już dowiedzieliście się – bardzo ważny czynnik determinujący nasze dobre samopoczucie. Kefir, jogurt, ogórki i kapusta kiszona mogą nam znakomicie pomóc w utrzymaniu naszych jelit w dobrym stanie.