Reklama:

Jesteś tym, co jesz, czyli jak dieta wpływa na samopoczucie

Zofia Matuszczyk

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Jesteś tym, co jesz, czyli jak dieta wpływa na samopoczucie

fotolia.com

Owoce i awokado

Jesteś tym, co jesz. To zdanie bardzo często słyszymy podczas kampanii promujących zdrowy tryb życia. W końcu to, jak wygląda nasza dieta, przekłada się na to, jak się czujemy. Po zjedzeniu fast fooda będziemy czuć się niezbyt dobrze, a gdy decydujemy się spożyć wartościowy posiłek, nasze samopoczucie się poprawia. Skąd to wynika i jak możemy zmienić na lepsze swoje nawyki żywieniowe? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tego artykułu. 

Reklama:

Jak jedzenie wpływa na nasze samopoczucie?

Co odpowiada za myślenie, koordynowanie funkcji życiowych, takich jak oddychanie, trawienie czy też poruszanie się i wreszcie za nasz nastrój? Odpowiedź jest prosta – mózg. Dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje on stałego dostarczania energii, która wydobywa się dzięki rozmaitym procesom z jedzenia, które spożywamy. Nie jest więc niespodzianką to, że jego jakość i skład wpływa bezpośrednio na nas, a w szczególności na nasze samopoczucie. Przykładowo spożywanie dużej ilości rafinowanych produktów wyniszcza mózg. Przeprowadzone badania dowodzą korelacji pomiędzy tego typu dietą a zaburzeniami czynności mózgu

Dieta a depresja

Ważnym neuroprzekaźnikiem, który jest odpowiedzialny nie tylko za nasz nastrój, ale również apetyt czy też regulacje snu, jest serotonina. Około 95% jej jest produkowane w naszym przewodzie pokarmowym, w którym są także setki milionów komórek nerwowych. To sprawia, że ta część naszego organizmu nie tylko odpowiada za trawienie, ale również ma wpływ na nasze emocje. Dlatego też niektóre diety, takie jak dieta śródziemnomorska, mogą być pomocne w leczeniu depresji! Badania wykazały, że dla osób korzystających z diety śródziemnomorskiej i japońskiej ryzyko depresji jest mniejsze o 25%-35% w porównaniu do osób stosujących typową „zachodnią” dietę .

Co więc można zrobić, aby ulepszyć swoją dietę i dzięki temu poprawić swoje samopoczucie?

Jedz regularne posiłki

Jedna z najczęściej powtarzanych fraz przez dietetyków. Regularne jedzenie jest niesamowicie ważne dla naszej diety i samopoczucia. Cała rzecz tkwi w poziomie cukru we krwi – w momencie gdy spada on poniżej normy, czujemy się smutni, zmęczeni i zirytowani. Lepiej więc nie dopuszczać do takich sytuacji i regularnie jeść. Nie zapominajmy o śniadaniu! Warto również wybierać produkty, które powoli uwalniają energię, takie jak makaron, chleb pełnoziarnisty, orzechy i płatki, gdyż takie najbardziej pomogą nam utrzymać stały poziom cukru we krwi.

Pij odpowiednio dużo wody

„Koniecznie pij 8 szklanek wody dziennie, szczególnie w upały” – rzecz bardzo często rekomendowana przez psychiatrów. Woda pozwala nam na lepszą koncentrację i klarowniejsze myślenie oraz zapobiega zaparciom

Jedz świeże owoce

Kolejna magiczna cyfra – 5. W tym przypadku 5 porcji owoców dziennie. Taka ilość jest najbardziej odpowiednia dla nas. Najlepiej zjadać świeże owoce i warzywa lub wybrać mrożonki bez dodatku cukru i ulepszaczy smaku. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Świeże owoce i warzywa zawierają ważne witaminy, minerały i błonnik, które wpływają pozytywnie na nasze fizyczne i mentalne zdrowie. Najlepiej zjadać różne tego typu smakołyki w ciągu dnia – dzięki temu zapewnimy sobie całą gamę wartościowych składników odżywczych!

Zdrowe nawyki, dieta, fot. panthermedia

Jedz wystarczająco dużo białka

Białka są niesamowicie ważne dla naszego organizmu, a w szczególności dla odpowiedniej pracy mózgu. Dzięki nim nasze myśli i uczucia są odpowiednio regulowane, a dodatkowo dłużej czujemy się pełni. Proteiny znajdziemy w mięsie, ale również w fasoli, groszku i soczewicy. Jeśli wybieramy mięso, pamiętajmy, żeby ograniczyć spożycie czerwonego i przetworzonego, takiego jak bekon czy szynka – nie jest ono zbyt dobre dla naszego organizmu. Dodatkowo świetnym elementem naszej diety może być ryba, najlepiej jedzona 2 razy w ciągu tygodnia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Emocje

gość
własny salon fryzjerski jaki sprzęt?
W końcu zdecydowałam się na otworzenie salonu fryzjerskiego, troche mnie przerażają kwestie formalne, pewnie na to najwięcej zejdzie, ile mniej więcej u was to trwało? Wiiekszośc umeblowania odkupię...
Reklama:
Reklama: