Helicobacter pylori została odkryta przypadkowo, dopiero w latach 80 – tych ubiegłego wieku. Okazuje się, że coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza z objawami, które przypominają te wywoływane przez H.pylori. Czy właśnie ta niepozorna bakteria, ma szansę zyskać miano najczęściej diagnozowanej bakterii XXI wieku?
Drogi zakażenia i sposoby leczenia
Do zakażenia H.pylori dochodzi drogą pokarmową – poprzez korzystanie z tych samych naczyń i sztućców co chory, picie z tej samej butelki. Jak przypuszczają niektórzy naukowcy, możliwą drogą zakażenia jest droga fekalno – oralna, związana np. z nie myciem rąk po skorzystaniu z toalety. Dostępne sposoby leczenia obejmują długotrwały proces przyjmowania leków, które osłabiają a w końcu – eliminują bakterie H.pylori. Do najczęściej stosowanych obecnie metod leczenia zalicza się :
- Stosowanie leków działających na zasadzie inhibitora pompy protonowej ,
- Stosowanie leków z grupy blokerów,
- Stosowanie antybiotyków – amoksycyliny, metronidazolu, klarytromycyny.
Diagnostyka
Do wykrycia H.pylori służą obecnie nieinwazyjne testy, które można wykonać w laboratorium. Zalicza się do nich :
- Test obecności przeciwciał, skierowanych przeciwko H.pylori wykonywany z krwi,
- Test na wytwarzanie ureazy – pacjent dostaje do wypicia specjalny płyn z izotopem, który rozkładany jest w żołądku przez bakterie H.pylori. Po określonym czasie badane jest, czy w wydychanym powietrzu znajduje się znakowany izotopowo pierwiastek – jeśli tak, mówimy, że test wyszedł pozytywnie a osoba jest zarażona H.pylori.
Do metod inwazyjnych, które służą ocenie wyglądu błony śluzowej żołądka zalicza się gastroskopię w połączeniu z biopsją – pobrany do badań wyciek jest oceniany i badany, czy został zaatakowany przez H.pylori.
Dieta chorych u których zdiagnozowano Helicobacter
Zachowanie odpowiedniej diety, stanowi jeden z podstawowych elementów leczenia. Ponieważ zakażenie bakterią może dawać objawy takie jak zgaga, niestrawność, nadkwasota ważne jest spożywanie takich pokarmów, które redukują wymienione objawy. Polecane jest spożywanie ziół o działaniu przeciwzapalnym, które pomagają uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości. Co ciekawe, zaleca się picie zielonej herbaty, która zawiera dużo antyoksydantów. Chorzy powinni unikać spożywania dużych, ciężkostrawnych porcji – powinni stawiać na mniejsze gramaturowo posiłki, jednak w stosunkowo równych odstępach czasu. W diecie warto uwzględnić brokuły, kalafior i brukselkę, które znane są z właściwości bakteriobójczych. W jadłospisie warto również uwzględnić czosnek, cynamon, tymianek, imbir, kurkumę, żurawinę. Niewskazane jest spożywanie kawy, mocnej herbaty, alkoholu, potraw smażonych, ciężkostrawnych, ostrych, wędzonych i peklowanych.