Reklama:

Czy znasz wiek swoich oczu?

Cappuccino Public Relations, Informacja prasowa

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Czy znasz wiek swoich oczu?

ojoimages

Relaks

Nie zawsze jesteśmy tego świadomi lub nie zwracamy na to uwagi, ale nasze oczy starzeją się razem z nami. Coraz częściej problemy z zakresu eye-agingu pojawiają się dużo szybciej i dotykają nas wcześniej niż do tej pory określała to medycyna.

Z pomocą eksperta - lekarza okulisty dr n. med. Alicji Dreksler-Tkacz z chorzowskiego szpitala Weiss Klinik spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące starzenia się naszych oczu, problemów z widzeniem i zmian, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Reklama:

 

Eye-aging, czyli spojrzenie na upływający czas

Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. Lekarze określają dość sztywne przedziały wiekowe, w ramach których pojawienie się pewnych schorzeń jest więcej niż prawdopodobne. Problemy dotyczą zarówno układu optycznego i procesów prawidłowego widzenia, jak również otoczenia tkankowego tego narządu.

Skóra powiek ulega zwiotczenia, a włókna mięśnia dźwigacza rozejściu się, co może powodować opadnięcie powieki górnej czy podwinięcie lub odwinięcie powieki dolnej. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu powoduje,że oczy wydają się być mniejsze - podaje przykłady takich zmian dr Dreksler-Tkacz.

20+, 40+, 60+

Pełnię swoich możliwości wzrok uzyskuje w okolicy20. roku życia, kiedy jedynym problemem fizjologicznym może być stabilizująca się wtedy wada wzroku. Wszystkie inne schorzenia są efektem wyłącznie czynników zewnętrznych - wpływu środowiska czy uszkodzenia mechanicznego. Pierwsze symptomy starzenia się oczu pojawiają się okolicy 40. roku życia. Na skutek stwardnienia soczewki dochodzi do stopniowej utraty zdolności do akomodacji, czyli ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości.

  

Proces ten nazywany starczowzrocznością jest nieodwracalny i możliwy do skutecznego wyleczenia tylko zastosowanie odpowiedniej korekcji. Rozwiązaniem mogą być okulary lub soczewki kontaktowe - tłumaczy dr Dreksler-Tkacz. Z doświadczeń lekarzy wynika jednak, że granica 40 lat zaczyna coraz częściej się obniżać i starczowzroczność dotyka pacjentów kończących czasem 35. rok życia. Kolejna granica to 60. rok życia - w efekcie starzenia się oczu pojawia się zaćma, zwyrodnienia plamki i jaskra.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
Nagły skok poziomu cukru
Szukam wyjaśnienia dziwnej sprawy. Bez powodu (odpowiednia dieta, nawodnienie itp) cukier rośnie dużo poza 250, a podawana proporcjonalnie insulina nie powoduje spadku poziomu. Dopiero po kilku dostr...
Reklama:
Reklama: