Reklama:

Codzienna pielęgnacja dłoni

Daria Lipowska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Codzienna pielęgnacja dłoni

ojoimages

Kwiat

Pielęgnowanie dłoni jest bardzo ważne w codziennej higienie. Często są one narażone na działanie wielu szkodliwych czynników takich jak zanieczyszczona woda czy środki chemiczne.

Reklama:

W rezultacie nasze dłonie są popękane, spierzchnięte, suche lub poranione. Ważna jest ich ochrona, aby zapobiec skutkom działania niepożądanych czynników. Pierwszym krokiem do utrzymania dłoni w dobrej kondycji jest ich oczyszczanie.

Powinno się je myć w letniej wodzie, stosując do tego mydła o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie należy myć rąk zbyt często, gdyż powoduje to ich wysuszanie. Zniszczony zostaje wtedy płaszcz ochronny w formie lipidowej, co jest otworem dla szkodliwych czynników oraz wielu bakterii, powodujących choroby skóry. Aby temu zapobiec, po każdym umyciu rąk dłonie powinny być smarowane kremami odżywczymi. Kremy zawierają odpowiednie składniki, przeznaczone do pielęgnacji rąk w zależności od funkcji jaką pełnią.

Dla skóry suchej kremy powinny być tłuste. Zawierają one w swoim składzie m.in. glicerynę, silikon, oleje mineralne, parafinę. Ich zadaniem jest odpowiednie odżywienie, natłuszczenie i nawilżenie skóry. Nie powodują uczucia ściągania i lepkości. Idealnie nadają się do ochrony rąk przed pracami domowymi. W pielęgnacji rąk istotną rolę odgrywają rękawice ochronne. Zapobiegają one mikrourazom, stanowią barierę ochronną przed kontaktem z wodą oraz środkami chemicznymi. Dlatego ważne jest aby były stosowane w pracach domowych.

Zbawienny wpływ na stan zdrowia naszych dłoni mają kąpiele lub okłady parafinowe. Parafina może być dostępna w formie kremu, zakupisz ją w dowolnym sklepie z kosmetykami.