Niedrożność kanalika łzowego zaliczana jest do dolegliwości, które dość często występują u niemowląt. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego wykształcenia przewodu nosowo-łzowego w życiu płodowym, który po narodzinach dziecka cały czas pozostaje zamknięty/niedrożny.
Objawy i przebieg zatkania kanalika łzowego
W przypadku osób dorosłych dolegliwość ta związana jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Stan taki doprowadza do problemów z widzeniem (zaburzenia oczu) oraz różnego rodzaju infekcji. Na skutek zablokowania kanalika łzowego, łzy nie mają możliwości odpływu, co prowadzi do nadmiernego łzawienia i gromadzenia się w kąciku oka ropnej wydzieliny. Dziecko bardzo często trze oczka, uskarża się na ich swędzenie. To pogarsza tylko dolegliwości bólowe oczu. Jeśli zauważymy u swojej pociech silne łzawienie z oczu oraz inne niepokojące objawy powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty-okulista dziecięcy. Nigdy nie należy bagatelizować tych objawów, czekać aż ustąpią same bądź stosować jakichkolwiek leków. O leczeniu u dziecka, zawsze decyduje lekarz. Jakie są przyczyny niedrożności kanalika łzowego? Jakie są objawy tej dolegliwości? Czy istniej sposób na jej wyleczenie u dzieci?
Cały system odprowadzania łez z oka składa się z dwóch części:
- małego woreczka łzowego (znajduje się on w przyśrodkowym kącie oka),
- przewodu nosowo- łzowego, czyli cieniutkiego i bardzo delikatnego kanalika. W sytuacji gdy drugi element nie zostanie prawidłowo wykształcony w życiu płodowym mamy do czynienia z dolegliwością o nazwie: niedrożność kanalika łzowego. Występuje ona bardzo często u dzieci co nie oznacza, że nie jest spotykana o osób dorosłych czy starszych (w tym ostatnim przypadku powstaje ona na skutek powolnej, postępującej degradacji związanej ze starzeniem się organizmu).
Niedrożność kanalika łzowego prowadzi do problemów z oczami (zaburzeń widzenia, bólu oczu oraz ich swędzenia). Do rozwoju tej dolegliwości przyczyniają się różnego rodzaju infekcje wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze, stany zapalne, polipy w nosie, choroby zatok, urazy kości nosa bądź guzy nosa (złośliwe oraz łagodne).
W sytuacji gdy łzy nie mogą swobodnie odpływać dochodzi do pojawienia się nadmiernego łzawienia. Bardzo często w kąciku oka gromadzi się obfita ilość wydzieliny o charakterze ropno- śluzowym. Największe jej ilości widoczne są u dziecka po spaniu. Wokół oczu widoczny jest bardzo często obrzęk, ból, zaczerwienienie, świąd a pacjent może odczuwać swędzenie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zatkanie kanalika łzowego
W przypadku zauważenia u swojego dziecka wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Oceni on co jest bezpośrednią przyczyną wszystkich objawów. W większości przypadków diagnoza jest dość prosta, lekarz potwierdzi ją zlecając hodowle kultura bakterii pobranych z ropnej wydzieliny maluszka. W celu dokładnego określenia rodzaju niedrożności wykonywane jest badanie obrazowe. Na tej postawie włączane zostaje leczenie.