Reklama:

Katarakta (5)

Forum: Nasze zdrowie

gość
06-04-2012, 18:29:38

Zaćma to zmętnienie soczewki, dlatego ludzie chorzy na tę chorobę widzą, jakby patrzyli przez zamgloną szybę. Zaćma rozwija się latami, bezboleśnie, nie dając na początku żadnych zauważalnych objawów. Zaćma można podzielić na:
zaćma wrodzona (cataracta congenita) - zaćmienie soczewki występuje już w momencie urodzenia,
zaćma nabyta (łac. cataracta acquisita).
Można ją usunąć niszcząc zmętniała soczewkę ultradźwiękami lub stosując kriochirurgię. W miejsce zniszczonej soczewki wkłada się nową plastikową. Chorzy, którym nie wszczepia się sztucznej soczewki muszą używać odpowiednich okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych.
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
gość
06-04-2012, 18:30:36

Objawy katarakty
Zaćma inaczej katarakta jest chorobą oczu, która rozwija się powoli i bezboleśnie. Choć zaćma nie powoduje trwałej ślepoty może znacznie obniżyć komfort widzenia u osoby dotkniętej tym schorzeniem. Osoba, która ma zaćmę z powodu powolnego przebiegu choroby z czasem przyzwyczaja się do pogarszającego wzroku. aćmienie jest to zmętnienie soczewki oka, które w różnym stopniu prowadzi do upośledzenia oka.
Jakie są objawy zaćmy?
Sygnałami świadczącymi o tym, że twoje oczy nie są w najlepszej kondycji i może to być spowodowane pogłębiającą się zaćmą jest:
-widzenie jakby przez mgłę lub podczas posiadania okularów wrażenie brudnych szkieł,
-problemy widzenia w jasnym świetle,
-częste tarcie oczu,
-widzenie podwójne,
-szybkie męczenie oczu,
-zniekształcone widzenie przedmiotów,
-pogorszona ostrość widzenia,
-widzenie wyblakłe kolorów,
-widzenie wyraźne jedynie kontur dużych przedmiotów.
Osoba u której pojawiły się powyższe objawy powinna zgłosić się do okulisty. Problem z zaćmą jest taki, że nie powoduje ona bólu oczu czy głowy jak inne choroby związane z widzeniem. Nie powoduje ona również swędzenia czy zaczerwienienia oka. Dlatego należy wykonywać badania wzroku, aby móc wykluczyć tę chorobę a w razie potrzeby podjąć leczenie.
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
Forumowiczka
30-04-2012, 07:57:29

Leczenie
Jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne. Obecnie najczęściej stosowaną techniką jest fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie soczewki na mniejsze fragmenty przy pomocy ultradźwięków, odessanie ich z oka, a następnie wszczepienie zwijalnej soczewki, która ulega rozwinięciu w oku. Ze względu na stosowanie małego cięcia metoda charakteryzuje się szybką rehabilitacją wzrokową. Metoda ta stale jest rozwijana, w ostatnim czasie wprowadzono tzw. fakoemulsyfikację skrętną (głowica Ozil) mającą zastosowanie w usuwaniu wszystkich rodzajów zaćmy, a w szczególności tych bardzo zaawansowanych. Umożliwia ona ograniczenie, w porównaniu do tradycyjnej fakoemulsyfikacji, ilości energii dostarczanej do oka pacjenta co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.
Inną bardzo bezpieczną metodą usuwania zaćmy, choć dedykowaną do zaćm miękkich, o małym stopniu zaawansowania, jest emulsyfikacja płynowa (AquaLase). Cechą tej metody jest rozdrobnienie soczewki przy użyciu strumienia płynu przy całkowitym wyeliminowaniu energii ultradźwiękowej w trakcie trwania operacji. Skutkuje to zmniejszonym ryzykiem powikłań i wyeliminowaniem niekorzystnego między innymi dla śródbłonka rogówki efektu termicznego.
Forumowiczka
30-04-2012, 07:58:28

Jak się zachować po przebytej operacji zaćmy ???
Po zabiegu należy zachować oszczędzający tryb życia: unikać wysiłku fizycznego, nie podnosić rzeczy cięższych niż 5 kg, wystrzegać się
napinania mięśni oraz pochylenia się,
Unikać zaciskania powiek, nie uciskać i nie pocierać operowanego oka, zachować ostrożność podczas mycia się tak aby woda nie trafiła do oka,
wycierać oko sterylnym wacikiem szczególnie ostrożnie, unikając uciskania powiek,
Przed podaniem kropli dokładnie umyć ręce,
Nie należy spać na boku po stronie oka operowanego,
Nie stosować bardzo gorącej kąpieli oraz unikać silnego nasłonecznienia,
W okresie pooperacyjnym powstrzymywać się od uprawiania sportu.
Co wolno robić ???
Można oglądać TV i czytać , jednakże nie przeciążając wzroku,
Można używać okularów pod warunkiem, iż szkło po stronie oka operowanego nie pogarsza widzenia, w przeciwnym przypadku szkiełko należy usunąć lub zastąpić zwykłym. Dobór właściwych okularów bądź soczewek kontaktowych jest możliwy po całkowitym zagojeniu się oka.
Szczegółowych instrukcji udziela lekarz indywidualnie podczas wypisywania ze szpitala, między innymi na temat stosowania leków w domu, terminu najbliższych badań kontrolnych itp.
gość
28-02-2014, 15:40:17

Treść zablokowana przez moderatora

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

Powiązane
Reklama:
Reklama:
Reklama: