Reklama:

Zanim udasz się do lekarza - naturalne metody leczenia najczęstszych chorób przewodu pokarmowego

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Zanim udasz się do lekarza - naturalne metody leczenia najczęstszych chorób przewodu pokarmowego

Shutterstock

Ból w nadbrzuszu

Problemy ze strony układu pokarmowego, mogą dotknąć każdego. Lekkie pobolewanie brzucha, krótkotrwała biegunka czy uczucie „bulgotania” to zjawiska, które dotykają każdego z nas. Ze względu na stosunkowo krótkotrwały charakter, nie udajemy się z nimi do lekarza. Co jednak w sytuacji, gdy podejrzewamy, że cierpimy na chorobę układu pokarmowego ? Poniżej, kilka sprawdzonych rad – zanim udasz się do lekarza. Gdy cierpi żołądek…

Reklama:

Schorzenia żołądka, dotykają wielu z nas

Przyczyny wystąpienia problemów żołądkowych bywają różne. W przypadku nieżytu żołądka, głównym winowajcą schorzenia są przewlekłe zakażenia bakteryjne bądź nadużywanie używek takich jak np. alkohol. Oczywiście, do potwierdzenia choroby niezbędna jest wizyta u lekarza, jednak objawy takie jak uczucie zalegania pokarmu w żołądku czy popularne pieczenie w dołku, mogą sugerować problemy związane z nieżytem.

Domowe sposoby na problemy z żołądkiem

W przypadku domowych sposobów łagodzenia dolegliwości, zaleca się stosować zioła, które będą działały osłaniająco na śluzówkę żołądka. Polecane są więc napary z ziela dziurawca, siemienia lnianego, korzenia lukrecji, liści mięty pieprzowej. Oczywiście, nie należy zapominać o odpowiedniej diecie – wyeliminowaniu kawy i mocnej herbaty, odstąpieniu od spożywania alkoholu. Warto spożywać drobne kasze, ryż, jogurt, kefir a w przypadku mięsa – postawić na chude mięso z kurczaka, królika czy indyka. Delikatnie przyrządzone, powinno łagodząco działać na śluzówkę żołądka. Kolejnym, stosunkowo często występującym schorzeniem jest nadkwaśność żołądka, znana również jako nadkwasota. Jako przyczyn wystąpienia dolegliwości, lekarze upatrują nieracjonalnego sposobu odżywiania, nadużywania alkoholu, nadmiaru wydzielanych soków żołądkowych.

Do najczęstszych objawów, na które skarżą się chorzy, zalicza się zaparcia, długotrwałe uczucie zgagi, specyficzny, nie przyjemny zapach z ust. Co możemy zrobić w warunkach domowych, aby złagodzić objawy ? Warto postawić na napar z mieszanki dziewięciu ziół: majeranku, krwawnika, srebrnika, szanty, korzenia prawoślazu, kwiatostanu lipy, liści melisy, porostu islandzkiego i kłącza perzu. Oczywiście, istotna jest również dieta – warto dwa razy dziennie spożywać gotowane siemię lniane. Ważne jest również częstsze spożywanie małych porcji pokarmu, po to, aby złagodzić nadmiar wytwarzanego kwasu solnego. W diecie warto uwzględnić biszkopty, suchary, jajka na miękko, chudą szynkę.

W przypadku zup, zaleca się spożywanie chudych, delikatnych zup gotowanych na wywarach warzywnych. W przypadku warzyw warto sięgnąć po marchewkę, groszek, buraki i dynię, zaś w przypadku owoców, polecane jest spożywanie  Choroba wrzodowa żołądka, jest kolejną, często występującą chorobą. Przyczyn wystąpienia jest wiele – na pojawienie się wrzodów może mieć wpływ zła dieta jak i czynniki genetyczne. Do najczęstszych objawów choroby wrzodowej żołądka zalicza się silne dolegliwości, zgaga, wzdęcia, przelewanie się w żołądku, dziwny posmak w ustach. W miarę postępowania choroby, może pojawić się spadek wagi,  Leczenie choroby wrzodowej jest długotrwałe – wrzody mogą goić się nawet do sześciu tygodni ! Niezwykle ważne jest zrezygnowanie z papierosów, alkoholu, kawy. Warto sięgnąć po zioła, które regulują ubytki błony śluzowej żołądka – takie jak krwawnik, prawoślaz, kozłek lekarski, mniszek lekarski, podbiał, melisa.

fot. shutterstock

Problemy z dwunastnicą

Choroba wrzodowa dwunastnicy występuje równie często co choroba wrzodowa żołądka. Przyczyny wystąpienia problemów z dwunastnicą, są podobne jak w przypadku problemów z żołądkiem. Objawy wrzodów dwunastnicy, jest sezonowe ujawnianie się problemu. Chorzy skarżą się, że choroba nasila swoje objawy wiosną i jesienią. Do najczęstszych objawów zalicza się zgagę, wzdęcia, zaparcia lub bardzo luźne stolce. W miarę postępowania choroby pojawiają się tzw. bóle głodowe. Domowe sposoby złagodzenia dolegliwości opierają się na wykorzystaniu prawoślazu, arcydzięgla, dziurawca, podbiału.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: