Reklama:

Współczesny ideał kobiecego ciała

Patrycja Piechaczek

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Współczesny ideał kobiecego ciała

Shutterstock

Jesienna słota

Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do wyglądu. Zadbane i estetyczne ciało, szczególnie kobiet, kreuje pogląd współczesnego człowieka, wpływa na zachowanie i przeżywanie świata. Kobieta  ,,idealna” kojarzona jest z sukcesem i powodzeniem.

Reklama:

Chris Shilling w książce pt. ,,Socjologia ciał” używa terminu "projekty" ciał. Bogate społeczeństwa zachodnie ciało postrzegają jako proces, nad którym należy pracować.

Na projektowanie ciał składa się:

  • zdrowa dieta,
  • dbanie o kondycję fizyczną,
  • dbanie o cerę i makijaż,
  • poddawanie się zabiegom chirurgicznym, które mogą upiększyć i zmienić ciało.

Shilling uważa też, że  ,,projekty” ciała mają wpływ na tożsamość człowieka i wpływają na kontrole nad ciałem, ponieważ człowiek w dużym stopniu może wpływać na swój wygląd, zgodnie ze swoją tożsamością.

Należy jednak pamiętać, ze ciało ludzkie ma też ograniczenia. Człowiek nie jest w stanie zmienić wszystkiego w swoim wyglądzie. Współcześnie promuje się wizerunek szczupłości. Dlaczego? Otóż szczupła sylwetka kojarzona jest z życiowym sukcesem, wpływa na prestiż kobiety, której wygląd spełnia ,,normy” społeczne. Kontrola wagi stała się symbolem kontroli nad życiem.


fot. ojoimages

Mary Rogers twierdzi, że współczesnym ideałem kobiecego ciała jest figura lalki Barbie. Badaczka wyliczyła, że gdyby ta lalka miała wzrost taki jak kobiety, jej talia musiałaby mieć obwód 46 cm. Jest to oczywiście nierealne. Kobieta o takich proporcjach nie byłaby w stanie nawet utrzymać równowagi. Wizerunek kobiety łączony jest również z atrakcyjnością seksualną. Szczupłe, wysokie, piękne kobiety uważane są za najbardziej atrakcyjne, skupiają na sobie uwagę i budzą pożądanie. Powszechnie wiadomo, że nie każda kobieta może osiągnąć taki wzorzec.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Kobieta

gość
własny salon fryzjerski?
W końcu chcę pójśc na swoje i załozyć własny salon fryzjerski, klientki już mam :) pytanie do profesjonalistów jakie marki sprzetu się wam sprawdziły. Niestety nie byłam zadowolona z tego co mieiśmy ...
gość
pijecie energetyki?
Zdarza Wam sie pić energetyki typu tiger? Mi ostatnio często, kończyłam ważny projekt a jakoś za kawąnie przepadam, zresztą nie czuję zeby na mni ejakoś super mocno działała a po takim napoju mogę pr...
Reklama:
Reklama: