Reklama:

Rząd i Ministerstwo Zdrowia w sprawie koronawirusa

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Rząd i Ministerstwo Zdrowia w sprawie koronawirusa

PantherMedia

Kaszel i ból gardła

Rada Ministrów zapoznała się z informacji przekazanymi przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na temat aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem. Rząd zdecydował o sformalizowaniu zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa oraz kontynuowania jego codziennych spotkań.

Reklama:

Obecnie w Polsce liczba zachorowań wzrasta, ale nie drastycznie. Minister Szumowski uspokaja i mówi, że nie ma żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia.

Badania prowadzi kilkanaście laboratoriów

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku i Kielcach.

Jak informuje premier RP Mateusz Morawiecki na stronie: premier.gov.pl:

 • Nasz kraj jest przygotowany na zarządzanie kryzysowe i sytuacje awaryjne. Mamy odpowiedni sprzęt i profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej.
 • Urzędy wojewódzkie i służby medyczne mają odpowiednie materiały, procedury oraz wiedzę.
 • Instytucje publiczne prowadzą działania informacyjne dotyczące profilaktyki oraz procedur na wypadek pojawienia się zachorowań. Robimy wszystko, żeby zapobiegać, a nie tylko leczyć.
 • Główny Inspektor Sanitarny na bieżąco monitoruje informacje na stronach m.in. Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i udostępnia informacje w mediach społecznościowych.
 • Podjęte zostały rozmowy ze wszystkimi wojewodami i wojewódzkimi inspektoratami sanitarnymi o tym, co trzeba robić w celu ograniczania ryzyka.
 • Podstawowym zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego, wydanym 23 lutego br., jest wstrzymanie się z wyjazdami do Włoch. Osoby wracające z rejonów, gdzie występuje ognisko zarażenia koronawirusem, proszone są o kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną.
 • W Polsce powiększy się liczba ośrodków, które przeprowadzają testy diagnostyczne na obecność koronawirusa.
 • W tej chwili działają dwa takie miejsca: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i laboratorium w Warszawskim Szpitalu Zakaźnym. Rozszerzamy liczbę miejsc diagnostyki na całą Polskę. W tym tygodniu zostaną uruchomione w kolejnych województwach.
 • Każdy pacjent, który trafia do szpitala z podejrzeniem objawów lub zarażenia koronawirusem, ma bezpłatne badanie w tym zakresie.
 • Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowaliśmy specjalne komunikaty SMS. Przekażemy w nich niezbędne informacje: jak trzeba się zachowywać, jakie są objawy koronawirusa i czego należy się wystrzegać.

fot. panthermedia

 • Dla osób wracających samolotami mamy dodatkowe badania temperatury ciała. Linie lotnicze LOT wyposażają się w termometry, by ten element diagnostyki móc bardzo szybko wykorzystać.
 • Więcej informacji na temat koronawirusa: gov.pl/koronawirus.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: