REKLAMA:

Na ratunek bolącym stawom

Planet PR, zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Na ratunek bolącym stawom

Ojoimages

Kobieta

Gdy boli staw, odruchowo staramy się go oszczędzać - mimo że wcale nie zmniejsza to dolegliwości. Dodatkowo nieużywany staw sztywnieje i każdy ruch staje się jeszcze bardziej bolesny. Najważniejsze więc jest złagodzenie bólu i odpowiednie leczenie chorego stawu, by móc znowu nim poruszać.

REKLAMA:

Silne bóle stawów to dolegliwość niezwykle dokuczliwa, bowiem blokuje ona możliwość normalnego poruszania się. Problemem staje się wstawanie, czy klękanie, a najprostsze na co dzień czynności są prawdziwą udręką. Gdzie zatem tkwi przyczyna bólu i czy sami możemy z nią walczyć? Bolące stawy wymagają zawsze diagnostyki reumatologicznej. Inne postępowanie jest w chorobie zwyrodnieniowej stawów, chorobie przeciążeniowej, stanach po urazach sportowych, a inne w reumatoidalnym zapaleniu stawów – mówi lek. med. Barbara Rymaszewska, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej Malinowych Hoteli. Są jednak czynniki ryzyka, na które powinniśmy uważać i niwelować je zawczasu sami.

Czynniki ryzyka

Podstawowym czynnikiem wpływającym na przeciążenie stawów, a w konsekwencji na ich obrzęk, jest otyłość. Szczególnie dotyczy to stawu biodrowego oraz kolanowego. Dlatego pierwszym krokiem do pozbycia się stanu zapalnego stawu, jest odchudzanie przez zastosowanie odpowiedniej diety oraz niewielki, umiarkowany ruch, nieobciążający stawów. Ważne jest również unikanie nadmiernego przeciążania bolących stawów np. klękania i kucania przy bolących kolanach. Jeśli dojdzie już do zniszczenia stawu biodrowego lub kolanowego, ostatecznym rozwiązaniem jest jego wymiana na endoprotezę. Inne podłoże bólu stawów stanowić może infekcja, przeciążenie, uraz czy kontuzja – jak w przypadku sportowców, którzy nie są przecież otyli.

Szczególnie narażeni na chorobę zwyrodnieniową są biegacze długodystansowi, sprinterzy i siłacze. Niełatwą sytuację mają również osoby pracujące przez cały dzień przy komputerze, sprzątające na kolanach, grające w golfa czy tenisa, czy wykonujące czynności manualne (rysowanie, pisanie, malowanie) oraz prace domowe. W ich przypadku najbardziej cierpią stawy łokciowe i kolanowe. Nadgarstek boli, gdy dojdzie do zapalenia pochewki ścięgna, które pojawia się na skutek jego nadwerężenia. Częste kontuzje dotykają także naszych barków. W ich wyniku może dojść do zespołu bolesnego barku, który bierze się z jego zesztywnienia – wszystko to ogranicza i poważnie upośledza ruch ręką odchodzącą od tego stawu.

Jak chronić

Nie bez znaczenie pozostaje nasz sposób odżywiania się. Na schorzenia stawów szczególnie narażone są osoby z niedoborem tak ważnych witamin, jak A, C i E oraz selenu. Te cenne składniki znajdziemy przede wszystkim w warzywach i owocach. Beta – karoten przetwarzany w organizmie na witaminę A jest w marchwi, morelach, czy melonach. Witamina C znajduje się przede wszystkim w czerwonej i żółtej papryce, pomarańczach, cytrynach, kapuście, brukselce i ziemniakach.

Powiązane dyskusje na forum z kategorii Zdrowie

Nagły skok poziomu cukru
Szukam wyjaśnienia dziwnej sprawy. Bez powodu (odpowiednia dieta, nawodnienie itp) cukier rośnie dużo poza 250, a podawana proporcjonalnie insulina nie powoduje spadku poziomu. Dopiero po kilku dostr...
gość
czy to jęczmień?
Czy swędząca powiększająca się na powiece grudka to jęczmień? jak sobie poradzić ze swędzeniem?
gość
czym wyczyścić uszy?
czym można wyczyścić uszy dziecku? Córce dużo zalega woskowiny, kupiłam jakiś spray ale mówi że ją łaskocze w uszy, w aptekach online jest kilka produktów tego typu i nie wiem co kupić, stosował ktoś...
gość
Sucha skora bez blasku
Ostatnio zauważyłam, ze moja skora jest przesuszona i nie ma takiego zdrowego bloku jak kiedyś. Ogólnie codziennie smaruje ja kremem ale czuje ze nie nawilża jej tak jak potrzeba, szukam czegoś lepsz...
REKLAMA:
REKLAMA: