Reklama:

Mit "vagina dentata"

Klaudia Tomala Źródło: Catherine Blackledge. Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury. Wyd. Prószyński i Ska

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Mit "vagina dentata"

Ojoimages

Złość, nerwy

Vagina dentata jest to wyobrażenie “uzębionej pochwy” zawarte w wielu legendach. Co ciekawe mit “vagina dentata” był obecny w folklorze wielu kultur żyjących na przestrzeni tysięcy lat, a nawet w podaniach dotyczących powstania świata.

Reklama:

Symbolika zębatej pochwy była znana na większości kontynentów tj.: w Ameryce Płn. i Płd., Afryce i Europie, a także w Indiach. Co sprawiło, że mit o uzębionej pochwie znał prawie cały świat, i nadal jest on obecny w literaturze i sztuce?

"Vagina dentata" przedstawiana była zazwyczaj jako żarłoczna, wygłodniała paszcza, która odgryza męskie członki. Wszakże poszczególne legendy różniły się nieco między sobą, jednak główny wątek tych opowieści jest zawsze taki sam - wygłodniała, uzębiona wagina, kastruje mężczyzn.

Zakończenie może przebiegać według dwóch, różnych scenariuszy:

  1. bez happy endu - kastracja i śmierć
  2. z happy endem - usunięcie zębów przy użyciu kamieni, bądź innych narzędzi o fallicznych kształtach, co prowadzi do poskromienia kobiety i zwycięstwa mężczyzny.

Skąd jednak wziął się ten, absurdalny mogłoby się dziś wydawać, pomysł, aby kobiecy narząd rozrodczy uzbroić w zęby? Otóż psychologowie dokonali analizy tego seksualnego mitu, interpretując go jako ucieleśnienie męskich lęków. Okazuje się zatem, że mężczyźni od wieków obawiali się kobiecej energii seksualnej, tego że nie sprostają zadaniu, ogólnie rzecz ujmując mit “vagina dentata” jest symboliką męskiej obawy przed porażką (zgodnie ze scenariuszem 1- kastracja i śmierć).
 fot. ojoimages

Jednakże męskie dylematy nie odnosiły się zapewne tylko do sfery seksualnej, ale sprowadzały się raczej do ogólnego lęku przed kobietą, jej siłą wewnętrzną. Obawy mężczyzn żyjących na przestrzeni tysiącleci nie zmieniły ani trochę od tych, z którymi boryka się współczesny mężczyzna: “Czy jestem wystarczająco męski by sprostać komuś tak silnemu jak kobieta?”. Dlatego też mit “vagina dentata” posiada dwa zakończenia, przy czym scenariusz pierwszy ukazuje męskie obawy, a scenariusz drugi - ich rozwiązanie.