Reklama:

Liczby istotne dla zdrowia

Informacja prasowa Dobre-Serce.pl

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Liczby istotne dla zdrowia

ojoimages

Serce

Każdy moment jest dobry, aby zadbać o swoje zdrowie. Raz do roku powinniśmy zrobić sobie okresowe badania i sprawdzić, w jakim stanie jest nasz organizm. Czy nic nam nie dolega, czy nie czai się w nas jakaś choroba, którą już na wczesnym etapie możemy wyleczyć. Niektóre przewlekłe schorzenia mogą nie dawać na początku czytelnych sygnałów, a mają groźne powikłania. Na przykład nadciśnienie tętnicze, mające także postać oporną na farmakoterapię – nieleczone – zwiększa ryzyko udaru mózgu, chorób serca i nerek.

Reklama:

Liczby istotne dla zdrowia to wyniki takich badań jak: ciśnienie, cholesterol, cukier, morfologia i OB. Ciśnienie tętnicze osoba zdrowa powinna zmierzyć co najmniej raz na pół roku, osoby chore dużo częściej, nawet dwa razy dziennie, w zależności od wskazań lekarza. Wartość ciśnienia w normie wynosi: 120 mmHg, ciśnienia skurczowego/ 80 mmHg ciśnienia rozkurczowego, o nadciśnieniu mówimy, kiedy wynik jest powyżej 140/90. Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą. Wiele osób nie wie, że ma ciśnienie odbiegające od normy, ponieważ nie odczuwa jego objawów i nie sprawdza tego parametru. A to błąd.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu, niewydolności serca, zawału i chorób nerek. Jeśli nasz wynik pomiaru ciśnienia odbiega od normy, powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który oceni zaawansowanie choroby i zaleci odpowiednie leczenie. W leczeniu nadciśnienia niebagatelne znaczenie ma też zmiana nawyków na te prozdrowotne, czyli zdrowa dieta z niską ilością soli, a ponadto aktywność fizyczna, unikanie alkoholu i papierosów. W przypadku, kiedy mimo zdrowego trybu życia i leczenia minimum trzema właściwie skojarzonymi lekami, w tym lekiem moczopędnym (tzw. diuretykiem), terapia nie przynosi efektów, mówimy wtedy o opornym nadciśnieniu tętniczym. To bardzo groźna postać choroby, coraz częściej diagnozowana także w Polsce. Specjaliści szacują, że u około 120 milionów pacjentów na świecie z nadciśnieniem, chorobę uznaje się za źle kontrolowaną. Większość chorych z niekontrolowanym nadciśnieniem zażywa trzy do pięciu leków na nadciśnienie, ale nie zawsze to przynosi skutek. Współczesna medycyna i na to znajduje na szczęście receptę. Chorzy mogą skorzystać m.in. z innowacyjnej terapii jaką jest denerwacja nerek. Jest to zabieg małoinwazyjny, lekarz wprowadza niewielki cewnik do tętnicy udowej w górnej części uda i wpuszcza ją kolejno do obu tętnic nerkowych.

Po ustawieniu końcówki cewnika w odpowiednim miejscu w tętnicy nerkowej, włączany jest specjalny generator, który dostarcza energii w formie niskonapięciowych fal radiowych, ściśle kontrolowanych za pomocą algorytmu, zaprojektowanego w celu dezaktywacji najbliższych włókien nerwowych. Prowadzi to do ograniczenia nadmiernej pobudliwości współczulnego układu nerwowego, który w znacznym stopniu przyczynia się do chronicznego nadciśnienia tętniczego. Zabiegi takie wykonywane są już w ponad 80 krajach na świecie, również w Polsce, w wybranych szpitalach .

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: