Reklama:

Leptospiroza – czy jest groźna dla życia?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Leptospiroza – czy jest groźna dla życia?

Panthermedia

Wyniki badań

Leptospiroza znana jest w literaturze jako choroba Weila. Wywoływana przez krętki z rodzaju Leptospira stanowi realne zagrożenie dla ludzi. Co powinniśmy wiedzieć o chorobie?

Reklama:

Krętki Leptospira występują na całym świecie, jednak ich zjadliwość uwarunkowana jest przez serotyp, z jakim mamy do czynienia. Niektóre z serotypów powodują pojawienie się szeregu objawów przy chorobach, które bez antybiotykoterapii ciężko zwalczyć. Krętki z gatunku L.interrogans dostają się do organizmu poprzez uszkodzoną powłokę skórną lub przez błony śluzowe. Zapadalność na chorobę waha się w różnych szerokościach geograficznych. Leptospiroza przebiega w dwóch okresach – pierwszym, który związany jest bezpośrednio z dostaniem się bakterii do organizmu i drugim, gdy następuje odpowiedź ze strony układu immunologicznego.

Objawy choroby

U blisko 90% chorych choroba przebiega łagodnie, a objawy przypominają grypę – pojawiają się bóle głowy, gorączka, dreszcze, ból gardła, niekiedy dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty i zmiany skórne, które przybierają postać wysypki. Objawy utrzymują się około tygodnia, po czym ustępują. U niektórych chorych, przez okres 5-7 dni mogą występować bóle głowy i sztywność karku, które mogą świadczyć o postępującym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.  

Zaostrzenie choroby, które następuje u niektórych chorych, może wiązać się z pojawieniem się niewydolności wątroby i nerek, które może prowadzić do niewydolności wielonarządowej. W takiej postaci choroba nazywana jest zespołem Weila – pojawia się żółtaczka, krwotoki, niewydolność oddechowa. Choremu dokuczają silne biegunki lub zaparcia, krwioplucie, krwiomocz lub skąpomocz. W badaniu fizykalnym pojawiają się dodatkowo objawy, takie jak przyspieszona akcja serca, zaczerwienienie spojówek, zmiany osłuchowe nad płucami, ostry ból w nadbrzuszu.

fot. panthermedia

Rozpoznanie choroby

Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu lekarskiego oraz szeregu badań obejmujących: badania biochemiczne krwi (OB, stężenie mocznika, poziom AspAT i AIAT), badania moczu (ocena występowania białek, wałeczków w osadzie), pojawienie się krętków w obrazie mikroskopowym.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
Nagły skok poziomu cukru
Szukam wyjaśnienia dziwnej sprawy. Bez powodu (odpowiednia dieta, nawodnienie itp) cukier rośnie dużo poza 250, a podawana proporcjonalnie insulina nie powoduje spadku poziomu. Dopiero po kilku dostr...
Reklama:
Reklama: