Reklama:

Joga - kiedy ciałem porusza dusza

Monika Mierzwa

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Joga - kiedy ciałem porusza dusza

panthermedia

Joga

Jogomania, tak można nazwać najnowszy trend jaki pojawił się ostatnimi czasy oparty na tradycyjnej sztuce Jogi. To paradoksalnie najbardziej archaiczna forma treningu, który przez wieki nie traci na wartości, a każdy nowy dzień przynosi kolejnych zwolenników tej techniki.

Reklama:

Czym więc jest ta Joga? Joga w dosłownym słowa tego znaczeniu to ujarzmienie własnego ciała i umysłu, które prowadzi do samodoskonalenia się. Opiera się na uświadomieniu sobie pragnień i popędów będących częścią naszej egzystencji oraz opanowaniu ich w taki sposób, aby nie stanowiły przeszkody w rozwoju osobistym, a nawet przyczyniały się do jego pogłębienia. Jest to całościowa nauka o życiu, która narodziła się w Indiach przed tysiącami lat. To zarówno najstarszy na świecie system rozwoju osobowego obejmujący ciało, umysł i ducha, który pozwala żyć w harmonii ze sobą samym i z otoczeniem.

Słowo Joga wywodzi się z sanskryckiego terminu „yuj”, co oznacza łączyć, jednoczyć, kierować. System jogi składa się z wielu kierunków określanych jako ścieżki, z których każda prowadzi do tego samego celu ale w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości rozmaitych typów psychicznych i różnych faz ich rozwoju.

Ścieżki Jogi:

 • Bhakti - dążenie do rozwinięcia miłosnego związku z Bogiem w formie bhagawana
 • Dźńana - dążenie do mokszy (wyzwolenia się z reinkarnacji) poprzez zdobywanie wiedzy duchowej
 • Hatha - ćwiczenia fizyczne (np. asany) i oddechowe
 • Karma - dążenie do wyzwolenia poprzez bezinteresowne czyny
 • Krija - Joga oczyszczająca
 • Kundalini -dążenie do wyzwolenia przez rozbudzenie energii Kundalini
 • Laja - medytacyjna szkoła Jogi oparta na pracy z czakrami i mocy Kundalini
 • Mantra - osiąganie mokszy poprzez recytowanie mantr
 • Radża - Joga królewska zwana też ścieżką serca
 • Sahadźa - medytacyjna ścieżka Jogi polegająca na obudzeniu Kundalini i pracy z czakrami

fot. ojoimages

Dziś słowo Joga ma wiele znaczeń. Mówimy o jodze kiedy praktykujemy medytację, wykonujemy poszczególne serie ćwiczeń mające na celu utrzymanie naszego ciała w dobrej kondycji fizycznej. Jednak coraz częściej mówimy o jodze jako o sporcie, który uprawiamy bo akurat jest na czasie. Dzięki coraz modniejszemu propagowaniu przez media zdrowego stylu życia oraz aktywności ruchowej Joga stała się sposobem na życie dla milionów ludzi na całym świecie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: