Reklama:

Ciśnienie krwi – czy rzeczywiście jest tak istotne?

Portal informacyjny: www.zmierzcisnienie.pl

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Ciśnienie krwi – czy rzeczywiście jest tak istotne?

Pantherstock

Ciśnieniomierz

Ciągłe mówienie o nadciśnieniu niektórym może wydawać się niepotrzebne, a nawet natrętne. Czy rzeczywiście ciśnienie krwi jest tak istotne?

Reklama:

Ciśnienie krwi to nacisk na ściany naczyń jaki wywołuje przepływająca przez nie krew. Wiele czynników wpływa na ciśnienie krwi. Niektóre z nich podwyższają jego poziom: wysoka temperatura, aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, inne zaś je obniżają: niska temperatura, spożywanie posiłków czy sen. Ważne jest, aby wartości ciśnienia nie przekraczały poziomu uznawanego za prawidłowy, ponieważ zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie krwi wpływa na stan naczyń i całego układu sercowo-naczyniowego oraz pogarsza samopoczucie.  Zakresy ciśnienia uważane za prawidłowe oraz klasyfikację zaburzeń można znaleźć  na stronie internetowej www.zmierzcisnienie.pl

Najczęściej występującym zaburzeniem związanym z ciśnieniem krwi jest jego zbyt wysoki poziom określany mianem nadciśnienia. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do wielu bardzo poważnych powikłań, takich jak na przykład udar mózgu lub choroby nerek.

Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Niestety bardzo często niekorzystne zmiany poziomu ciśnienia krwi nie dają żadnych objawów. Z tego powodu zaleca się, aby osoby po 30. roku życia przynajmniej raz w roku kontrolowały ciśnienie krwi, aby wcześnie wykryć niepokojące zaburzenia.
Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza to:

  • bóle i zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • pobudzenie lub nadmierna ospałość
  • uczucie duszności
  • nadmierna męczliwość
  • uczucie splątania i dezorientacji.

Objawy te mogą mieć związek zarówno ze zbyt wysokim, jaki ze zbyt niskim poziomem ciśnienia krwi. Więcej niepokojących objawów można znaleźć na portalu.
fot. pantherstock
 


Czy można coś zrobić, aby zapobiec problemom z ciśnieniem krwi?

Chcąc zachować zdrowe naczynia krwionośne oraz serce powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tryb naszego życia. Kilka z jego elementów ma ogromny wpływ na zachowanie zdrowia układu sercowonaczyniowego. Po pierwsze powinniśmy położyć duży nacisk na aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi zaburzeń ciśnienia krwi, zaś codzienna aktywność fizyczna oprócz radości z ruchu pozwala usprawnić pracę serca i zachować fizjologiczny poziom ciśnienia krwi. Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest dieta. Zalecane jest ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz częstsze spożywanie warzyw i owoców.

Pozytywny wpływ na ciśnienie krwi ma także ograniczenie spożycia alkoholu oraz soli. Bardzo ważnym czynnikiem mogącym wpłynąć na normalizację ciśnienia krwi jest zaprzestanie palenia tytoniu. Stopień ryzyka wystąpienia zaburzeń ciśnienia krwi można oszacować za pomocą testu ryzyka zamieszczonego na portalu www.zmierzcisnienie.pl. Należy pamiętać, że test ryzyka nie zastąpi konsultacji lekarskiej, a jedynie zwróci uwagę na czynniki ryzyka zaburzeń ciśnienia krwi. Warto również pamiętać o regularnym kontrolowaniu ciśnienia krwi za pomocą ciśnieniomierzy. Jak prawidłowo przeprowadzić badanie dowiemy się również z portalu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: