Reklama:

Ból mięśni po wysiłku sportowym – czego jest przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Ból mięśni po wysiłku sportowym – czego jest przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Panthermedia

Biceps

Po intensywnym wysiłku fizycznym niejednokrotnie odczuwamy specyficzny ból mięśni. Co go wywołuje? Czy to normalne zjawisko? Jak dbać o mięśnie?

Reklama:

Dlaczego mięśnie bolą?

Mięśnie mogą boleć z różnych powodów – przeciążenia, nadmiernego rozciągania, po dużym i intensywnym wysiłku fizycznym. Potreningowy ból mięśni najczęściej kojarzony jest z zakwasami. Zakwasy, jak sama nazwa wskazuje, oznaczają stan, kiedy w mięśniu gromadzi się duża ilość kwasu mlekowego. Zakwasy to tak naprawdę zespół opóźnionego bólu mięśniowego (Delayed Onset Muscle Soreness). Zjawisko zakwasów opisano już na początku XX wieku – „ojcem” zakwasów został Theodor Hough, który interesował się bólami mięśni. Zakwasy pojawiają się w mięśniu od 24 do 72 h po wysiłku fizycznym, jednak… kwas mlekowy, który ma powodować „zakwas”, wydalany jest z mięśni już po około 2 godzinach po treningu. Skąd więc zakwasy? Teorii jest kilka. Jedna z nich wskazuje, że ból mięśni wywołują mikrouszkodzenia mięśni – napinanie mięśni w trakcie ćwiczeń może sprzyjać pojawianiu się mikrourazów, których skutkiem będzie uczucie bólu i „rwania”. Przyczyną powstawania kwasu mlekowego jest niecałkowity proces „spalania” tlenowego glukozy. Gdy krew nie nadąża transportować tlenu, zamiast produktów całkowitego spalenia glukozy, tj. wody i dwutlenku węgla, powstaje kwas mlekowy.

Zapobieganie zakwasom

  • przed przystąpieniem do ćwiczeń zastosuj rozgrzewkę. Pozwoli ona odpowiednio przygotować mięśnie do intensywnego wysiłku i ograniczyć możliwość pojawienia się zakwasów,
  • spożywaj pokarmy bogate w witaminę B6, B1, E oraz C,
  • po zakończeniu ćwiczeń stosuj rozciąganie,
  • nawadniaj organizm.

fot. panthermedia

Sposoby na zakwasy

Co zrobić, jeśli poczujemy ból mięśni spowodowany zakwasami?

  • weź gorącą kąpiel lub prysznic – mięśnie rozluźnią się, co pobudzi szybszy przepływ krwi,
  • jeśli nie jesteś zwolennikiem gorących kąpieli, zastosuj naprzemienne polewanie ciepłą i zimną wodą,
  • zrób masaż – pomoże rozluźnić mięśnie, co polepszy krążenie,
  • zastosuj zimne okłady – pomogą zwalczyć stan zapalny i złagodzą ból,
  • użyj maści lub żeli zawierających substancje przeciwzapalne,
  • spróbuj delikatnie rozruszać mięśnie – delikatne ćwiczenia rozciągające pozwolą na szybszy przepływ krwi w mięśniach i ich szybszą regenerację.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: